Victor Shklovsky

Kısaca: Viktor Borisovich Shklovsky, 24 Ocak 1883'te Saint Petersburg'da doğan; 6 Aralık 1984'de 'da Moskova'da ölen Rus ve Sovyet eleştirmen, kuramcı ve yazar. ...devamı ☟

Victor Shklovsky
Victor Shklovsky

Viktor Borisovich Shklovsky, 24 Ocak 1883'te Saint Petersburg'da doğan; 6 Aralık 1984'de 'da Moskova'da ölen Rus ve Sovyet eleştirmen, kuramcı ve yazar.

Yüzyılın başındaki Rus Fütürizm Hareketinin kuramcısı ve Rus biçimciliği ekolünün öncüsü. Shklovsky'ye göre, sanat, her zaman için, kendi kendine yeterli arı (saf) biçimler sorunu olmuştur ve bu özellik, ilk kez Fütürizm tarafından kabul edilmiştir. Böylece Fütürizm, tarihteki ilk sanat eylemidir ve Biçimci ekol, ilk bilimsel sanat ekölüdür. Biçimciliği fütürizme bir köprü olarak kullanarak, Devrime bağlamak ister Shklovsky. Ancak, Biçimcilik, Shklovsky, Zhirmunsky, Jacobson ve benzerleri tarafından temsil edildiği haliyle, olgunlaşmamış, sorumsuz ve kendini beğenmiş, diğer yendan kendi kendine yeterli bir olgu olarak gözükmektedir. Shklovsky'nin şu deiyişi anımsanabilir:'Sanat her zaman hayattan bağımsız olmuştur ve sanatın rengi, hiç bir zaman , Kent'in üstünde dalgalanan bayrağın rengini yansıtmamıştır'.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Victor Shklovsky Resimleri