Victoria Şelalesi Afrika'da, Zambezi Nehri üzerinde, Zambia ve Zimbabve sınırlarının birleştiği noktada yeralan bir şelale. Victoria Şelalesi 16 ekim 1855'te David Liginstone tarafından keşfedilmiş ve isimlendirilmiştir. Keşiften sonra 1904 yılında şelalenin altına demir ve karayolu köprüleri yapılmıştır. Bölgenin 12 km kuzeyine kurulan Living-stone kasabası ise, yüzyılımızda büyük gelişme göstermiştir. Şelale turist çekmesi ve hidroelektrik enerji kaynağı olarak kullanılmasıyla Zimbabve'

Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesi Afrika'da, Zambezi Nehri üzerinde, Zambia ve Zimbabve sınırlarının birleştiği noktada yeralan bir şelale. Victoria Şelalesi 16 ekim 1855'te David Liginstone tarafından keşfedilmiş ve isimlendirilmiştir. Keşiften sonra 1904 yılında şelalenin altına demir ve karayolu köprüleri yapılmıştır. Bölgenin 12 km kuzeyine kurulan Living-stone kasabası ise, yüzyılımızda büyük gelişme göstermiştir. Şelale turist çekmesi ve hidroelektrik enerji kaynağı olarak kullanılmasıyla Zimbabve'ye büyük iktisadi faydalar getirmektedir.

Victoria Şelalesi, yaklaşık 60 m yükseklikten büyük bir gürültüyle akar. Bu sırada suların çarparak püskürmesiyle geniş bir bulut meydana gelir. Genişliği yaklaşık 50 m'dir. Bölgedeki halkın konuştuğu Mokolulu lisanında Victoria Şelalesine “gürüldeyen duman” manasına gelen “mosioatunya” denmektedir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Dünyanın En Yüksek Şelalesi Victoria Şelalesi'dir.

İlgili konuları ara

Yanıtlar