Viedma Gölü

Viedma Gölü (Lago Viedma), Arjantin'in Santa Cruz eyâletinde, Şili sınırı yakınında, Los Glaciares Milli Parkı içinde bir buzul gölü.

Viedma Gölü

thumb|200px|Viedma Gölü`nün uzaydan görünüşü, Ekim 1994 Viedma Gölü (``Lago Viedma``), Arjantin`in ``Santa Cruz`` eyaletinde, Şili sınırı yakınında, ``Los Glaciares`` (``tr:Buzullar``) Miili Parkı içinde bir buzul gölü.Gölün alanı 1.088 ile 1.600 km² arasında değişir.

CoğrafyaViedma, Şili sınırında, And Dağlarında bulunur. Çevresinde Cerro Fitz Roy (3.406 m), Cerro Torre (3.128 m) ve Poincenot (3.076 m) gibi çok sayıda 3000`lik dağlar vardır. Fitz Roy eteklerinde bir yerleşim yeri olan ``El Chalten`` bulunur.

Viedma Gölü`ne açılan en önemli buzullar, batıda bulunan 575 km²`lik Viedma Buzuludur. Buzul suyu, gölü turkuaz mavisi bir renge boyar.Viedma gölü, güneyindeki Argentino Gölü ile bağlantılıdır. Kuzeyinde ise ``Lago San Martin`` (``San Martin Gölü``) vardır.

Tarihçe

Viedma Gölü, 1782 yılında ispanyol Antonio de Viedma tarafından, bilimsel gezisi sırasında keşfedilmiştir. Göl ismini bu kişiden alır. Daha sonraki geziler 19.yüzyılın ortalarında yapılmıştır. 1945 yılından beri ise ``Los Glaciares`` Milli Park`ı mevcuttur. 1981 yılında bu park UNESCO tarafından dünya kültür mirası olarak ilan edilmiştir. 1977 yılında ingiliz yazar Bruce Chatwin Patagonya seyahati sırasında bu gölü ziyaret etmiştir.

Kaynak  • }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar