Vietnam Bayrağı

Vietnam bayrağı, Sosyalist Vietnam Cumhuriyeti'nin resmî bayrağı. Sarı yıldızlı kırmızı bayrak olarak da bilinir.

Vietnam Bayrağı

FIAV 111111.svg|23px Oran: 2:3]]

Sosyalist Vietnam Cumhuriyeti`nin resmi bayrağı. Sarı yıldızlı kırmızı bayrak olarak da bilinir. 30 Nisan 1955 tarihinde Kuzey Vietnam`ın bayrağı olarak kabul edilmiştir. 2 Temmuz 1976`da Güney Vietnam ile birleşilmesinin ardından bu bayrak yeni ülkenin resmi bayrağı olmuştur.

Ortasında beş kollu bir yıldız bulunan bayrağın oranı 2:3`tür. Ortadaki yıldız, Vietnam insanının soyunu temsil eder. Yıldızın köşeleri Vietnam`ı oluşturan halkın 5 kesimini simgeler; işçiler, köylüler, askerler, tüccarlar ve aydınlar.

Bayrak, Cochinchina ayaklanması`nda (Vietnamca: ``Nam Kỳ Khởi nghÄ©a``) Fransız Sömürgesi olunmasına karşı çıkan komünist bir devrimci olan Nguyen Huu Tien tarafından (Vietnamca: ``Nguyá»…n Hữu Tiến``) tasarlanmıştır. Bayrağın ilk kez ortaya çıkmasının ardından tutuklanmış ve ayaklanmanın diğer katılımcıları ile birlikte idam edilmiştir.

Asya|Bayrağı|Asya bayrakları

Zastava Vijetnama Flagge Vietnams Σημαία του Βιετνάμ Flag of Vietnam Bandera de Vietnam Vietnami lipp Vietnamgo bandera Vietnamin lippu Drapeau du Viêt Nam דגל וייטנאם Vietnam zászlaja Bendera Vietnam Bandiera vietnamita ベトナムの国旗 Bendera Vietnam Vlag van Vietnam Det vietnamesiske flagget Vietnams flagg Flaga Wietnamu Bandeira do Vietname Steagul Vietnamului Флаг Вьетнама Vlajka Vietnamu Застава Вијетнама Vietnams flagga ธงชาติเวียดนาม Quốc kỳ Việt Nam 越南國旗

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar