--}}

VIII. Henry

VIII. Henry (d. 24 Haziran 1491, ö.

VIII. Henry (d. 24 Haziran 1491, ö. 28 Ocak 1547) İngiltere kralı. Henry babası VII. Henry'den sonra Tudor hanedanı'na mensup ikinci kraldı. Altı kez evlenmesi ve İngiltere'yi Roma Katolik Kilisesi'nden ayırarak tamamen İngilizleştirip, Anglikan Kilisesini kurması ile meşhurdur.

İlk Yılları

Henry Greenwich Sarayı'nda VII. Henry ve Yorklu Elizabeth'in üçüncü çocukları ve ikinci oğullarıydı.Henry'nin altı kardeşinden sadece üçü hayatta kaldı (Mary Tudor, Arthur Tudor, Margaret Tudor).Henry 1594 yılında York Dükü oldu.

Arthur'un Ölümü ve İlk Evliliği

1502 yılında abisi Prens Arthur anı bir şekilde bilinmeyen bir sebeble öldü.Prensin ölümüyle karısı Aragon'lu Catherine ile evlendirilmek istendi.1509 yılında ,Arthur'un ölümünden 7 yıl sonra ,VII.Henry öldü ve VIII.Henry tahta geçti.birkaç ay sonra Catherine ile evlendi.

Metresleri

VIII.Henry'nin Elizabeth Blount ile olan ilişkisinden Henry FitzRoy doğdu.Henry 6 yaşında İngiliz Kontu ve Ricmond ile Somerset Dükü oldu. Henry'nin ikinci metresi Mary Boleyn'den Catherine Carey ve Henry Carey adlı iki çocuğu oldu.Henry Anne Boleyn evliliği sırasında Mary ve Anne'nın kuzeni Madge Shelton ve kızkardeşi Margaret Shelton ile de bir ilişkisi olmuştur.

İngiliz Reformu ve İkinci Evliliği

Henry'nin Catherine ile evliliği sırasında 6 çocuğu olmuş ama bunların arasından sadece bir kız çocuğu sağ kalmıştır.Henry neden Catherine'nin bir erkek çocuk doğuramadığına dair fikirler ortaya sürüp bu evliliği sonlandırmak istemiş ama Catherine'nin yeğeni İspanya İmparatoru Henry'nin verdiği bu karara şiddetle karşı çıkmış.5 yıl boyunca bu boşanma için uğraşan Henry Anglikanizm klisesini kurmuş ve ilk evliliğinin geçersiz olduğunu ilan etmiş.Bu sıralarda yeni kliseye ve kraliçe Anne'e karşı gelen Thomas More idam edilmiş.1533 yılında Anne ile evlenen Henry Anne ile üç yıl evli kalmış ve annesinin adını taşıyan kızı Elizabeth doğmuş.

Anne'nın İdamı

Anne Boleyn 1536 yılında kardeşi George Boleyn ve Francis Weston'in da aralarında bulunduğu 5 kişiyle zinadan tutuklandı yargılandı.İdam cazasına çarptırıldı ve Anne kardeşi George Boleyn'den iki gün sonra 19 Mayıs günü Londra Kulesi'nde idam edildi.

Prensin Doğumu

Henry Anne'nın idamından 10 gün sonra Jane Seymour ile evlendi ve kraliçe birkaç ay sonra hamile kaldı.12 Ekim 1537 tarihinde Prens Edward doğdu.Jane doğumdan birkaç gün sonra 24 Ekim'de öldü.

Son Yılları

1540 yılında Jane'in ölümünde dört yıl sonra Henry Cleves'li Anne ile evlendi ve sadece 6 ay evli kaldıktan sonra boşandı.Henry aynı yıl Anne Boleyn ile akraba olan Catherine Howard ile evlendi.2 yıl evli kaldı ve daha önce zinadan idam edilen Anne ve George gibi 3 kişiyle birlikte idam edildi.Bu 3 kişinin arasında George'un karısı Jane Parker'da vardır.Henry bir yıl sonra Catherine Parr ile evlendi ve ölümüne kadar Catherine ile evli kaldı.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.