Viyana Hediyeleri

Kısaca: Viyana Hediyeleri Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası ile Faşist İtalya'nın hakemliğinde, Macaristan'nın 1920'de Triyanon Antlaşması ile kaybettiği toprakların barışçıl yollarla (Almanya'nın tehdidi altında) geri alınmasını sağlayan iki olaydır. Birinci Viyana Hediyesi 1938'de, İkinci Viyana Hediyesi ise 1940'ta olmuştur. ...devamı ☟

Viyana Hediyeleri Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası ile Faşist İtalya'nın hakemliğinde, Macaristan'nın 1920'de Triyanon Antlaşması ile kaybettiği toprakların barışçıl yollarla (Almanya'nın tehdidi altında) geri alınmasını sağlayan iki olaydır.

Birinci Viyana Hediyesi

1938'de,

İkinci Viyana Hediyesi

ise 1940'ta olmuştur. Hediyeler Macaristan'ın iki Dünya Savaşı arası dönemde geri almak için uğraştığı toprakları bugünkü Slovakya, Ukrayna ve Romanya'dan almasını sağlamıştr. Almanya'nın 1945'te yenilmesinin ardından söz konusu topraklar geri verilmiş, Macaristan elde ettiği toprakları yeniden kaybetmiştir.
Birinci Viyana Hediyesi Bu hediye ile 2 Kasım 1938'de Almanya ve İtalya, Çekoslovakya'yı güney Slovakya ve güney Altkarpatya'yı (bugünkü Ukrayna'da) Macaristan'a vermeye zorlamıştır. İkinci Viyana Hediyesi Bu hediye ile Almanya ve İtalya, 30 Ağustos 1940'ta Romanya'yı Transilvanya'nın yarısını (kuzey Transilvanya) Macaristan'a vermeye zorlamıştır. Tersine çevirilmeye çalışılan Triyanon Antlaşması gibi bu da çok milletli bir bölgeyi bir ülkeden diğerine vererek büyük sayıda insan göçüne neden olmuştur. Buna ek olarak, 7 Eylül 1940'ta Romanya , 1913'te 2. Balkan Savaşıyla aldığı güney Dobruca'yı Bulgaristan'a vermek zorunda kalmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.