Vodafone

Kısaca: Telsim adlı Türk telekomünikasyon şirketini satın alan İngiliz iletişim şirketidir. Dünya'nın 24 ülkesinde GSM operatörlüğü yaparak bu alanda liderdir.CEO'su Arun Sarin'dir.Telsim, 24 Mayıs 2006 tarihinde Vodafone Grubu bünyesine dahil olmuştur. ...devamı ☟

Vodafone
Vodafone

Vodafone Telekomünikasyon dünyanın en büyük GSM operatörü olan Vodafone 1984 yılında İngiltere'de kuruldu. 1985 yılında dünyanın ilk hücresel network ağını hayata geçiren Vodafone, 1994 yılında bir başka yeniliği hayata geçirdi. Dünyanın ilk kısa mesaj, yani SMS servisi.

Kuruluşu 1984 yılına dayanan Vodafone, başlangıçta İngiliz iletişim şirketi Racal Electronics'e ait bir alt şirket olarak Racal Telecom adıyla telekomünikasyon sektörüne girdi. Kısa zamanda büyüyerek 1991 yılında bağımsız bir şirkete dönüşen ve Vodafone Group Plc adını alan şirket, 1999 yılında AirTouch Communications firmasıyla birleştikten sonra sektörde hızla büyümeye başladı. Bir dizi birleşme ve satın almayla telekomünikasyon alanında dünya birinciliğine ulaşan Vodafone, şu anda bir çok alt şirket ve iştirakiyle başta Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzakdoğu olmak üzere tüm dünyada faaliyet gösteren dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline gelmiş bulunuyor. Müşteri sayısı 2005 Eylül ayı itibariyle 171 milyon kişiye ulaşan Vodafone'un piyasa değeri de Kasım ayı itibariyle yaklaşık 80 milyar avro olarak hesaplanıyor.

İlklerin şirketi Vodafone tam 41 ülkede 165 milyonu aşkın aboneye hizmet veriyor. Çalıştığı piyasalarda rakiplerine karşı saldırgan müşterilerine karşı duyarlı bir imaj veren vodafone, yarattığı yenilikçi hizmetlerle oldukça güçlü bir oyuncu. Şirketin İngiltere'nin yanı sıra, Avrupa ve ABD'de de yatırımları var. Vodafon'un borsa değeri ise 86 milyar paundu aşıyor.

Avrupa ve Amerika pazarlarının lideri olan Vodafone son yıllarda eski doğu bloku ülkelerinde de önemli yatırımlar yaparak dikkatleri üzerine çekti.

Vodafone en Türkiye'nin en büyük GSM operatörlerinden Telsim'i 4 milyar 530 milyon dolara satın aldı.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Vodafone Resimleri