Volga-Volga (Film)Volga-Volga`` (Rusça: Волга-Волга)1937 yılında Sovyetler Birliği`nde çekilen Grigori Aleksandrov`un yönetmenliğini yaptığı müzikal komedi filmidir. Filmin konusu bir grup amatör şarkıcının yeteneklerini göstek için Moskova Müzik Olimpiyatları`na gitmeleri üzerine kuruludur. Maceranın büyük bir kısmı Volva Nehir`i üzerinde yolculuk yaptıkları bir istimbotda geçer. Başrolü Grigori Aleksandrov`un karısı Lübov Orlova ve İgor İlyinski paylaşırlar.

Filmdeki kötü adam aklaksız bir bürokratdır ve hikayenin sonunda karakterler tüm seyirciler önünde şarkıları ile bürokratın kötü kişiliğini deşifre ederler. Danslarında kullandıkları süpergelerle de bu tür tipleri temizleyeceklerini imgelerler.

Lübov Orlova`ya göre filmin isimi popüler bir Rus folk şarkısından, (Stenka Razin) alınmıştır , Aleksandrov Sanfrancisko Nehri üzerinde Charlie Chaplinile kürek çekerken bu sarkıyı söylemiştir. Chaplin şakayla karışık, şarkının sözlerinin bir filme verilmesi gerektiğini söylemiş ancak Aleksandrov bu şakayı gerçekleştirmiş ve filme "Volga-Volga" adını vermiştir.

LinklerSovyet sineması

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.