Volga Deltası

Volga Deltası, Avrupa'da ülkenin iç kısmında olan nehir deltalarının en büyüğüdür. Avrupa'nın en büyük nehir sistemini meydana getirir.

Volga Deltası, Avrupa`da ülkenin iç kısmında olan nehir deltalarının en büyüğüdür. Avrupa`nın en büyük nehir sistemini meydana getirir. Volga nehri Kalmykia Cumhuriyeti`nin kuzey doğusundaki, Rusya`nın Astrahan eyaletinden Hazar Denizi`ne akar. Delta hazar çukurunda yer alır. Deltanın uzak doğu kısmı Kazakistan`a uzanır. Delta, Astrahan şehrinden 60 km akıntı yönünde Hazar Denizi`ne boşalır.

Biçim ve kompozisyon

Klasik delta örneğine sahiptir.Hazar deniz seviyesi değiştiğinde delta üç ayrı bölge meydana çıkarır.İlk bölgenin en yüksek "Behr`in tepecikleri" ki 400 metre den 10 km genişliğinde doğrusal sıralanan balçıklı,killi kumsal bayır bırakır. Ve ortalamsı yaklaşık 8 metre yüksekliğindedir. Behr`in tepecikleri arasındaki arazi çöküntüleri su ile doldurulur tatlı ve tuzlu küçük koylar olur.İkinci bölge,genellikle küçük rölyefleri vardır(bir metreden azdır).Küçük kumul ve kumsal alan ,çökmüş su kanallarının faal bölgesidir.Üçüncü bölge uçsuz bucaksız yayılan 60km kıyıdan uzak bölge meydana getirir,deltanın deniz altında kalan kısmıdır.

İklim

Delta kuraklık bölgesinde yer alır.Çok az yağmur düşüşüyle tanımlanır.Bölge senenin normal yıllarında Ocak ve Temmuz`da bir "inch:2,54 cm" den daha az yağmur alır. Kuvvetli rüzgarlar sık sık deltayı karşıda karşıya süpürür ve doğrusal kumulu şekillendirir.

Flora ve Fauna

Delta boyunca çamurlu kum resifleri,çamurlu sığlık kumsal ve tortul kayalar kıyısı bulunur.Delta en erken 1900 dan beri korunur.1919 yılında buraya yerleşen ilk Rusya doğa koruyucuları ile.Fakat pekçok bölge hayvanının tehlike altında olduğu kabul edilir.Bölge pekçok su kuşlarına,Ötücü kuşlar` a büyük bir sahnedir.Delta,Mersin balığı,Siluriformes,Sazan balığı ile tanınır ve aynı zamanda Delta bölgesinde çok sayıda bulunur.Lotus çiceği Kalmyk`lerin bayrağına motif olarak yerleştirilmiştir.Onların Tibet Budist inançlarında ,ona saygı gösterildiğinden beri.Onlar Moğol orijinli tek Avrupalı insanlardır.

Tarih

Volga deltası geçen yüzyılda büyüleyici bir şekilde büyüdü.Hazar denizinin seviyesinden dolayı.1880 de 3.222 km² lik bir alana sahipti.Bugün Volga deltası 27.224 km² lik bir alanı kaplar.Yaklaşık 160 km karşıdan karşıyadır.

Endüstriyel ve tarımsal değişiklik delta ovasında büyük bir ıslak toprak alanı kaybına yol açtı. 1984 ve 2001 de delta 277 km² lik ıslak alan kaybeti.Her yıl için yaklaşık olarak ortalama 16 km²,Tabii olarak ve insanlardan dolayı. Volga büyük tutarlardaki atıklarını ve tortularını oldukça üstün körü Hazar denizinin kuzey ucu kısmına boşaltır.

Kaynakça

  • http://www.geol.lsu.edu/WDD/PUBLICATIONS/CH&B04/wetland_loss.htm


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Volga Deltası
Volga deltası