Volga Nehri

İdil, İtil ya da Volga (Rusça: Волга, Tatarca: İdel, Çuvaşça: Atăl) Avrupa'nın en uzun nehridir. Uzunluğu takriben 3500 km olan İdil, Moskova ile St.

Volga Nehri

200px|thumb|Volga

Volga, (Волга) Avrupa`nın en uzun nehridir. Uzunluğu takriben 3500 km olan Volga, Moskova ile Leningrad arasındaki Valday tepelerinden doğar. Deniz seviyesinden 28 m aşağıda olan Hazar Denizine dökülür. Valday tepelerinde bulunan birçok göl ve bataklıklardan gelen kaynak kollarının birleşmesiyle meydana gelen Volga, Rjev`den itibaren ulaşıma elverişli bir halde akar. Moskova Kanalıyla birleştiği yerden sonra genişliği 230 m`yi bulur. Bundan sonra nehirde düzenli bir ulaşım sağlanır. Volga`nın yatağı üzerinde beş adet baraj bulunur. Bu barajlardan Volgograd Baraj Gölü`ndeki santral, dünyanın belli başlı hidroelektrik tesislerinden biridir.

Bundan sonra Don Nehri`ne 72 kilometre yaklaşır ve iki nehir arasında açılan bir kanal vasıtasıyla Azak ve Hazar denizleri arasında ulaşım sağlanır. Hazar denizine 50 km kala 200`den fazla kola ayrılarak Volga Deltası meydana gelir. Bu deltanın genişliği 100 km`den fazladır. thumb|left|200px|Volga havzası Volga Havzası, 1.360.000 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Aynı zamanda Rusya`nın nüfusunun büyük bölümü bu havzada yaşar. Bölge ulaşıma elverişlidir.

Volga kışın üç ayında donar. Bu zaman zarfında da nehirden karayolu olarak faydalanılır. Volga`nın kıyılarında Rusya`nın önemli limanları ve ticaret merkezleri yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri Stalingrad, Gorki, Kalinin, Kazan, Kuybişev ve Volgograd`dır. Ortaçağdan beri bir ticaret yolu olan Volga, bugün hala önemli bir ulaşım yoludur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar