volkanik

Yanardağ ya da volkan, magmanın (dünyanın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkla erimiş kayalar) yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir. Güneş sisteminde bulunan kayalık gezegen ve uydularda (bazıları çok aktif olan) birçok yanardağ olmasına rağmen, bu olgu, en azından dünyada, genellikle tektonik plaka sınırlarında görülür.

VOLKANIK (türkçe) anlamı
1.
2. 1 . Volkanla ilgili:
Volkanik kaya.- .
2 . İçinde volkan bulunan:
Volkanik arazi.- .
VOLKANIK (türkçe) anlamı
3. volkanla ilgili.içinde volkan bulunan.
VOLKANIK (türkçe) ingilizcesi
1. adj. igneous
2. pyrogenous
3. vesuvian
4. volcanic
5. vulcanic
VOLKANIK (türkçe) fransızcası
1. volcanique
VOLKANIK (türkçe) almancası
1. adj. vulkanisch
2. eruptiv

Volkanik hakkında bilgiler

volkanik ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Yanardağ dan bulabilirsinis

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Volkanik Gaz

Volkanik gaz, magmanın yerkabuğundaki etkinliği sonucu gelişen volkanlardan sızan gaz. Yanardağlar, birtakım yer hareketlerinin gerçekleşmiş olduğu yerlerde ya da bu yerlerin yakınında oluşurlar.

Volkanik Göller

Volkanik göller, volkanizma ile krater, kaldera, maar gibi çukurluklarda oluşan göllerdir.

Volkanik Ekol

Volkanik Ekol, Havai'nin patlayan volkanlarını dramatik ve karamsar bir sahnede sunma fikrine dayanan, Havai'nin yerlisi olmayan bir grup ressam tarafından geliştirilmiş bir akımdır.Bunun yanı sıra, volkanik ekol çerçevesinde iyimser ve aydınlık eğilimli su rengi motifli eserler ...

Volkanik Kış

Volkanik kış olarak alt atmosfer tabakasının bir yanardağ patlaması sonucu soğuması fenomenine denir. Kül ve kükürtlü gazlardan oluşan aerosollar ve sülfürik asit, büyük patlamayla stratosfere kadar fırlayarak sis gibi bütün Dünya'yı kaplar.

Volkanik Kuşak

Volkanik kuşaklar yer kabuğunu oluşturan levhaların sınırlarında bulunur. Buralar yeryüzünün zayıf ve çatlak sahaları olduğu için magma bu kesimlerde yeryüzüne ulaşır. Volkanların çoğu okyanus ortası sırtlarda ya da okyanusların kenerındaki dalma-batma bölgelerinde ...

Volkanik Kemer

Volkanik kemer volkanik olarak aktif olan geniş bölgedir.

Volkanik Kayalar

Volkanik kayalar, mağmanın yerkabuğunun derinliklerinde, yüzeye yakın kesimlerinde ve yüzeyde soğuması ve katılaşması sonucunda oluşurlar.