Vologda (Rusça: Вологда), Rusya Federasyonu'nun kuzeybatısında, Vologda Oblastı'nın merkezi kent. Vologda Nehri boyunda, bu nehrin Suhona'yla kesiştiği noktanın yukarısında, Moskova'nın yaklaşık 400 km kuzey-kuzeydoğusunda yer alır.

Vologda hakkında bilgiler

Vologda (Rusça: Вологда), Rusya Federasyonu'nun kuzeybatısında, Vologda Oblastı'nın merkezi kent. Vologda Nehri boyunda, bu nehrin Suhona'yla kesiştiği noktanın yukarısında, Moskova'nın yaklaşık 400km kuzey-kuzeydoğusunda yer alır. ==Tarihçe== Volga ve Kuzey Dvina nehirleri arasındaki önemli iskelelerin denetlenebileceği bir noktada Novgorod tüccarları tarafından kurulan kentte 1147'de bir manastır inşa edildi. 14. yüzyılda Moskova ve Novgorod arasındaki iktidar mücadelesi sırasında birkaç kez el değiştirdi, 1478'de Moskova'nın denetimine girdi. Kuzey ve kuzeydoğudan gelen kürklerin ana pazarı ve Moskova ile Orta Rusya arasında taşınan malların ticaret merkezi olarak hızla gelişti. 18. yüzyıl başlarında Petersburg'un kurulması Vologda'nın zayıflamasına yol açtı. 19. yüzyılda bölgede kereste sanayisinin gelişmesi ve 1872'de Moskova'dan demiryolunun gelmesiyle kent yeniden canlandı. 1898'de demiryolu Arhangelsk'e kadar uzandı. Vologda 1906'da demiryoluyla batıda Petersburg'a, doğuda Vyatka'ya (bugün Kirov) bağlandı. ==Ekonomi== Kuzey-güney ve doğu-batı demiryollarının kavşağında bulunması ve Dvina nehir sistemi üzerindeki ulaşımın başlangıç noktasını oluşturması, Vologda'yı Kuzey Rusya'nın başlıca kavşak noktalarından ve yükleme merkezlerinden biri durumuna getirmiştir. Önemli kerestecilik merkezlerinden biri olan kentte kağıt, kağıt hamuru ve mobilya fabrikaları bulunur. Ayrıca bir lokomotif onarım atölyesi, kereste işleme donanımı üreten bir tesis, keten, dantel ve başka tüketim malları üreten hafif sanayi tesisleri vardır. == Dış bağlantılar == * Vologda Belediyesi

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Vologda maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Vologda Oblastı

Vologda Oblastı (Rusça: Волого́дская о́бласть, ''Vologodskaya oblast''), Rusya Federasyonu'na bağlı bir federal bölge, ya da daha belirgin olarak bir oblast. Merkezi Vologda, fakat en büyük şehri ise Çerepovets.

Rusya'nın Federal Yapılanması

Rusya Federasyonu, 88 federe yapıya (Rusça: ``субъе́кт(Ñ‹)``, subyekt), birliğe dahil birime, bölünmüştür. Bu federal birimlerin hepsi eşit bir biçimde -iki delege ile- Federasyon Meclisinde, Rusya parlementosunun idari olarak üst kanadında, temsil edilirler. ...

Vasiliy Kandinskiy

Vasiliy Wassilyevich Kandinskiy (Rusça: Василий Кандинский) (4 Aralık 1866, Rusya – 13 Aralık 1944), ressam ve sanat kuramcısı. Teorileri ve uygulamalarıyla 20. yüzyılda etkin rol oynayan önemli bir kuramcı ve ressam olmuştur.

Kuzeybatı Rusya Federal Bölgesi

Kuzeybatı Rusya Federal Bölgesi.(Rusça: Се́веро-За́падный федера́льный о́круг; Okunuş:: ``Severo-zapadny federalny okrug``).Rusya Federasyonu`nun Avrupa kesiminde kalan bir federal ...

Albina Ahatova

Albina Hamitovna Ahatova (Rusça: Альбина Хамитовна Ахатова) (d. 13 Kasım 1976, Vologda Oblast) Rus biatlet.

I. Vasili

Vasili, tam adı Vasili Dmitriyeviç (Rusça: Василий Дмитриевич) (d. 30 Aralık 1371 - ö. 27 Şubat 1425, Moskova), 1389-1425 arasında Moskova büyük prensi.

Kuzey Ekonomik Bölgesi

Kuzey ekonomik bölgesi (), Rusya Federasyonu'nun 12 ekonomik bölgesinin bir tanesi. Aşağıdaki federal bölgelerini kapsamaktadır:

Kuzeybatı Federal Bölgesi

Kuzeybatı Federal Bölgesi (), Rusya'nın 8 federal bölgesinden biridir. Yüzölçümü 1.677.900 km², 2002 sayımına göre nüfusu 13.974.466'dir.

Marina Kress

Marina Kress (d. 23 Ağustos 1980, Minsk) Galatasaray Bayan Basketbol Takımı oyuncusudur.

Rusya'nın Ekonomik Bölgeleri

ekonomik bölge" (Rusça: экономи́ческие райо́ны, ''ekonomiçeskie rayonı''; tekil: ''ekonomiçeski rayon'')'ye bölünmektedir. Bu ekonomik bölgeler, ekonomik ve istatistiksel gereksinmeler için Rusya'nın federal yapılarının yeniden bir araya getirilmeleridir. Bu ...


Maalesef! Bir hata oluştu.

hata oluştu.