Voltaire

François Marie Arouet (21 Kasım 1694-30 Mayıs 1778) ünlü Fransız yazar ve filozof. Daha çok mahlası Voltaire olarak tanınmıştır. Fransız devrimi ve Aydınlanma hareketine büyük katkısı olmuştur.

Voltaire (almanca) ingilizcesi
npr. voltaire,
Voltaire (fransızca) ingilizcesi
1. n. Voltaire
2. family name
3. (1694-1778
4. born Francois Marie Arouet) eighteenth century French writer and philosopher
5. central figure in the Enlightenment,
Voltaire (almanca) fransızcası
1. n. voltaire (m)
Voltaire (fransızca) almancası
1. n. voltaire
Voltaire (ingilizce) italyancası
1. s. Voltaire (filosofo
2. drammaturgo
3. storico e compositore francese)
Voltaire (ingilizce) ispanyolcası
1. s. Voltaire (filósofo y autor francés
2. 1694-1778)
Voltaire (ingilizce) portekizcesi
1. s. Voltaire (filosófico
2. dramaturgo e literário francês)
Voltaire (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. Voltaire (filosoof
2. Frans toneelschrijver)

Voltaire kaç yaşında?

Voltaire öldüğünde, 83 yaşındaydı.
Voltaire, günü, bir Perşembe günü doğdu. Yaşasaydı 84. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 30 gün vardı.
Voltaire'nin burcu Akrep burcuydu.
Voltaire doğduğunda adı François-Marie Arouet.
Hayır, Voltaire 01/01/1970 tarihinde öldü.

Voltaire hakkında bilgiler

François-Marie Arouet 21 Kasım, 169430 Mayıs, 1778 tarihleri arasında yaşamış, yazılarında kullandığı Voltaire takma adıyla tanınan Fransız bilim yazarı, deist (yaradancı) ve filozof.

Voltaire 21 Kasım 1694'te Paris'te doğdu. Asıl adı François-Marie Arouet'dir. Bir Cizvit okulunda okuyup hazcı yaşam felsefesini benimsedi burada. Daha sonraları ise zekası ve hoş sohbetliliğiyle Paris sosyetesinin gözdesi oldu.


1717'de ülkeyi yöneten Orléans dükünü hicveden bir yazı yazdığı için tutuklandı ve on bir ay Bastille'de yattı. Hapisten çıktıktan sonra Oedipe ve Henriade adlı trajedilerini yazarak büyük başarı kazandı. Dönemin en büyük trajedi yazarı olarak geçmeye başladığı sıralarda Voltaire ismini kullanmaya başladı.1726'da Rohan düküyle kavga etmesinin ardından beş ay Bastille'de kaldı, daha sonra İngiltere'ye sürüldü.

Burada dönemin ünlü isimleriyle tanıştı. Edebiyat akımlarıyla, bilimsel gelişmelerle ilgilendi. 1729'da Fransa'ya döndü. Döner dönmez yeni yatırımlar yaptı ve kendine bir servet edindi. Tarihe yöneldi, yeni bir türü deniyordu. Yayınladığı Felsefe Sözlüğü, Fransız siyasal rejimini eleştiriyordu. Yerleşik dinsel ve siyasal kurumları açıkça karşısına alıyordu. Bu yüzden yeniden tutuklama kararı çıktı. Bunun üzerine Voltaire, Chatelet markizinin yanına sığındı. Şatosunda edebiyat çalışmalarına ve tarih araştırmalarına devam etti.

Hayranı olduğu ve yazıştığı Prusya Veliahtı II. Friedrich tahta çıkınca, Fransız hükümeti onu yarı resmi bir görevle Berlin'e gönderdi. Voltaire yeniden yükselmişti, dostlarının yardımıyla Versailles'da tarih yazmanlığına getirildi. Yazdığı !Fanatizm veya Muhammet Peygamber' trajedisi bir oyundan sonra yasaklandı. Bu arada Fransa kralıyla arası açıldığı için Cenevre'ye yerleşti.

Yazılarıyla protestanları kızdırdı ve Rousseau ile arası açıldı. Diderot'nun 'Encyclopedie'sinin cildi için yazdığı Cenevre maddesi buradaki düşünürleri kızdırınca, Cenevre'de de kalamadı. Bundan sonra İsviçre-Fransa sınırında, biri İsviçre'de diğeri Fransa'da iki malikane alarak polis takibinden kurtulmaya çalıştı.

1778'de Paristen gelen daveti kabul etti ve Irene adlı oyunun provaları için Paris'e gitti. 30 Mart 1778 günü Fransız Akademisi'ne ve Comédie Française'e kabul edildi. Mayıs 1778'de öldü.

Voltaire nerede?

Voltaire haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

François Voltaire

François Voltaire 1694-1778 yılları arasında yaşamış olan ünlü Fransız denemecisi, tarihçi ve filozofu.

François Marie Arouet Voltaire

François Marie Arouet (21 Kasım 1694 - 30 Mayıs 1778), Fransız yazar ve filozof. Daha çok mahlası Voltaire olarak tanınmıştır.

Ferney Voltaire

Ferney-Voltaire, Fransa'nın Ain Bölgesinde, Gex yöresine bağlı bir ilçedir. 2006 senesi sayımına göre nüfusu 7600 kişidir.

Martin

Martin :

Nota

Nota Devletler Hukuku terimi. Devletler arasındaki diplomatik yazışmalarda kullanılan, genelde siyasi ve askeri konularda olan, bir devletin, herhangi bir devletten veya devletlerden belli bir zaman içinde yerine getirilmesini talep ettiği hususları ihtiva eden diplomatik belge.

Philosophe

Philosophes (Fransızca: "filozoflar") 18. yüzyıl Aydınlanma hareketinin mensubu bir grup Fransız entelektüeline verilen isimdir.

Pompadour

1 bir oğlan 2 bir kızAlexandrine-Jeanne d'Étiolles