Vrangel Adası (Rusça: Остров Врангеля, ''Ostrov Vrangelya''), Kuzey Buz Denizi'nde ada. Rusya Federasyonu'nun kuzeydoğu uucunda, Çukotka Özerk Okrugunda yer alır ve Doğu Sibirya Denizini Çukçi Denizinden ayırır.

Vrangel Adası

Vrangel Adası (Rusça: Остров Врангеля, Ostrov Vrangelya), Kuzey Buz Denizi'nde ada. Rusya Federasyonu'nun kuzeydoğu uucunda, Çukotka Özerk Okrugunda yer alır ve Doğu Sibirya Denizini Çukçi Denizinden ayırır. 125 km genişliğindeki ince uzun adanın yüzölçümü yaklaşık 7,300 km²'dir. Sibirya anakarasından Uzun Boğazla ayrılır. En yüksek yeri 1938'de keşfedilen 1,096 m yüksekliğindeki Sovetskaya Dağıdır (gora). Buzul olmayan adada çok sayıda küçük göl vardır; kuzey ve güneybatı kıyılarında kum sırtlarının çevrelediği sayısız kıyı gölleri bulunur. Adada Kuzey Kutup Bölgesi iklimi egemendir. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 2.4 C°'dir. Yaz aylarında adaya çok sayıda kuş gelir. Adada ayrıca lemming, kutup tilkisi ve kutup ayıı yaşar. Ada, Rus kaşif Ferdinand Petroviç Vrangel'in adını taşır. Vrangel 1824'te adanın varlığına ilişkin bilgileri araştırdıysa da başarılı olamadı. 1867'de adanın güney kıyıları boyunca seyreden ABD'li bir balina avcısı adaya Vrangel'in adını verdi. Kanada'nın hak iddialarına karşın Sovyetler Birliği 1924'te adaya yerleşti. 1926'dan bu yana adada Çukçiler ve ren geyiği sürüleri besleyen Eskimolar oturmaktadır. Adada bir meteoroloji istasyonu ve iki kalıcı Çukçi yerleşimi vardır.

Dış bağlantılar

* UNESCO Dünya Mirası Komitesi, nd, Natural System of Wrangel Island Reserve. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, New York.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar