Vur Davula Tokmağı

davul

Davul Alm. Grosse Trommel, Pauke (f), Fr. Grosse caisse (f), İng. Drum. Türklerin kullandıkları eski bir çalgı. Bugün kullanılanların çok çeşitleri vardır. Davulda kasnak denen tahta bir çember üzerine işlenmiş kuzu derisi gerilmiştir. Tahta çember, deri...

Deli Gömleği (grup)

Deli Gömleği, 1999 sonlarında Özver Yılmaz tarafından kurulmuş alternatif rock grubudur.

Wildhoney

Wildhoney şarkısının ardından Whatever that Hurts geliyor ve The Ar ile birleşiyor. The Ar'ın davulları bir önceki şarkının yarısında girer ve şarkı başladığında bile çok zor anlaşılır.

Tabl-ı Beşaret

Bir kale fethedildiği zaman çalınan davula verilen isimdir. Fetihler, fatihleri olan hükümdarlar tarafından fetihname veya beşaretname denilen mektuplarla komşu hükümetlere ve yurt içindeki şehirlere bildirilirdi. Fetih haberi alan şehirlerde, kalelerde f...

Tommy Lee

Tommy Lee (''tam adıyla:'' Thomas Lee Bass; d. 3 Ekim, 1962; Atina) ABD'li müzisyen. Glam metal grubu olan Mötley Crüe grubunun kurucu üyesidir ve uzun yıllardır bu grupta davul çalmaktadır.

Edirdahan

Edirdahan, 1978-1979 arası müzik yapan bir progresif rock grubu. Cem Karaca ile çıkardıkları Safinaz uzun çaları ile bilinir.

Mırdanga

Mırdanga, Mridanga ya da Mridangam olarak da bilinir, klasik Güney Hindistan müziğinde kullanılan iki yüzlü davul.

Mahir Dağlı (Karayılan)

''Karayılan'' lakabıyla tanınan Mahir Dağlı, Kastamonu ilinin yetiştirdiği en büyük davulcularından biridir.

Nağara

Nağara (Koltuk Davulu) Vurmalı bir Türk halk çalgısıdır. Koltuk altına alınarak ve Ellerle vurularak çalınmaktadır. Normal Davula göre daha uzundur.