Weezer

Weezer, 1992'de Los Angeles, Kaliforniya'da kurulan Amerikalı rock müzik grubu. Grubun 2001'den beri süregelen mevcut üyeleri Rivers Cuomo (baş solist, baş gitarist, klavye), Patrick Wilson (bateri), Brian Bell (gitar, arka vokal, klavye) ve Scott Shriner'dan (bas, arka vokal) oluşmaktadır.

Grup 1993'te Geffen Records'a kayıt olduktan sonra grupla aynı ismi taşıyan ve Blue Album olarak da bilinen ilk albümlerini 1994'te yayımlamıştır ve "Buddy Holly", "Undone – The Sweater Song" ve "Say It Ain't So" single'larının müzik videolarıyla birlikte multiplatinum başarı elde etmiştir. Weezer'ın ikinci albümü olan Pinkerton (1996), ilk çıktığında ticari bir başarı yakalayamamış ve eleştirmenlerden karışık görüşler almıştır; fakat uzun bir süre sonra kült statüsüne ulaşmış ve eleştirmenlerin beğenisini kazanmıştır. Pinkerton turundan sonra bas gitarist Matt Sharp gruptan ayrılmış ve Weezer bir süreliğine durma noktasına gelmiştir.

2001'de Weezer yeni bas gitaristleri Mikey Welsh'in yer aldığı Green Album ile geri dönmüştür. Pop sound'undaki bu albüm "Hash Pipe" ve "Island in the Sun" gibi single'larla ticari başarı yakalamış ve olumlu yönde eleştiriler almıştır. Green Album turundan sonra Welsh gruptan ayrılmış ve yerine şu anki bas gitarist olan Scott Shriner geçmiştir. Weezer'ın dördüncü albümü Maladroit (2002) çoğunlukla olumlu eleştiriler almış fakat ticari yönde fazla başarı yakalayamamıştır. Beşinci albüm Make Believe (2005) karışık görüşler almıştır fakat albümdeki "Beverly Hills" single'ı Weezer'ın Modern Rock Tracks listesinde zirveye yerleşen ve Billboard Hot 100 listesinde ilk ona giren ilk single'ı olmuştur.

2008'de Weezer "TR-808'ler, synth'ler, Southern rap ve barok kontrpuan" içeren Red Album'u yayımlamıştır. Albümün baş single'ı "Pork and Beans", Modern Rock Tracks listesinde zirveye yerleşen üçüncü Weezer şarkısı olmuş ve müzik videosu Grammy ödülü kazanmıştır. Raditude (2009) ve Hurley (2010) daha "modern pop prodüksiyonu" ve diğer sanatçılarla birlikte yazılmış şarkılar içeriyordu; albümlerin ikisi de karışık görüşler almış ve ortalama ticari başarı elde etmiştir. Grup, dokuzuncu ve onuncu albümleri olan Everything Will Be Alright in the End (2014) ve White Album (2016) ile rock tarzına geri dönmüş ve daha olumlu eleştiriler almıştır. Grubun on birinci albümü Pacific Daydream (2017) daha ana akım pop sound'u içeriyordu. 2019'da Weezer, Teal Album adında bir cover albümü ve Black Album'u yayımlamıştır. Grubun ABD'de 10.2 milyon ve dünya çapında 35 milyondan fazla albümü satılmıştır.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.