Whig Partisi

Whig Partisi, Amerika Birleşik Devletleri`nde Jackson demokrasisi döneminde mevcut olan politik bir partidir. İkinci parti sistemine entegre olan parti 1832 yılından 1856 yılına kadar hizmet etmiştir. Parti`nin kuruluş amacı Başkan Andrew Jackson`un ve Demokrat Parti`nin politikalarına karşı gelmekti. Genelde Whigler kongrenin üstün gücüne, ve ayrı bir kongre bölümünün modernizasyon ve ekonomik gelişim için uğraşmasına inanıyorlardı. İsimlerini 1776`da bağımsızl

Whig Partisi, Amerika Birleşik Devletleri`nde Jackson demokrasisi döneminde mevcut olan politik bir partidir. İkinci parti sistemine entegre olan parti 1832 yılından 1856 yılına kadar hizmet etmiştir. Parti`nin kuruluş amacı Başkan Andrew Jackson`un ve Demokrat Parti`nin politikalarına karşı gelmekti. Genelde Whigler kongrenin üstün gücüne, ve ayrı bir kongre bölümünün modernizasyon ve ekonomik gelişim için uğraşmasına inanıyorlardı. İsimlerini 1776`da bağımsızlık için savaşan Amerikan Whig`lerinden almaktadır. Whig Parti`nin üyeleri arasında Daniel Webster, William Henry Harrison ve Henry Clay`in yanı sıra; daha sonraki dönemlerde Zachary Taylor, Winfield Scott ve Abraham Lincoln de bulunuyordu.

26 yıllık mevcudiyetinde iki Whig Parti adayı ABD Başkanı seçilmiştir; bunlar Harrison ve Taylor`dur ve her ikisi de görevleri sırasında ölmüşlerdir. Harrison`un yerini alan John Tyler ise Parti`den afaroz edilmiş, ve yeri Millard Fillmore`a kalmıştır. Abraham Lincoln ise daha sonra Cumhuriyetçi Parti`den aday olarak ABD Başkanı seçilmiştir.

Partinin yok olmasının sebebi köleliğin tüm sınırlara taşınmasına izin verilip verilmemesinin sorgusuyla olmuştur. Bu da Winfield Scott`un mevcut Başkan Fillmore karşısında 1852 yılında yılındaki seçimlerde gerçekleşmiştir. Bunun ardından Whig Parti bir daha hiç bir başkan seçememiştir, tüm liderleri de politikayı terk edip (Lincoln bir süreliğine terk etmiştir) ya da partilerini değiştirmişlerdir. Whig Parti oyları da Cumhuriyetçi Parti`ye geçmiştir, bazı eyaletlerde ise Demokrat Parti`ye geçmiştir.

Kaynakça

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.