Whoopi Goldberg

İlk olarak 8 yaşında New York City'deki Helena Rubinstein Çocuk Tiaytrosu'nda sahneye çıkan ve asıl ismi Caryn Johnson olan Whoopi Goldberg, 1970'lerle birlikte okuldan ayrıldı ve başına buyruk yaşayarak Hair, Jesus Christ Superstar ve Pippin gibi çeşitli Broadway müzikallerinde oynadı. Bu sırada evlenen ve uyuşturucu bağımlısı olan Goldberg, boşandıktan sonra uyuşturucu ile mücadele etmeye karar verdi. 1974 yılında kızı Alexandra ile birlikte San Diego'ya yerleşen aktris, buradaki tiyatroya ka

İlk olarak 8 yaşında New York City'deki Helena Rubinstein Çocuk Tiaytrosu'nda sahneye çıkan ve asıl ismi Caryn Johnson olan Whoopi Goldberg, 1970'lerle birlikte okuldan ayrıldı ve başına buyruk yaşayarak Hair, Jesus Christ Superstar ve Pippin gibi çeşitli Broadway müzikallerinde oynadı. Bu sırada evlenen ve uyuşturucu bağımlısı olan Goldberg, boşandıktan sonra uyuşturucu ile mücadele etmeye karar verdi. 1974 yılında kızı Alexandra ile birlikte San Diego'ya yerleşen aktris, buradaki tiyatroya katılarak çeşitli gösteriler düzenledi. San Diego'daki çalışmaları sırasında isminin sahne için uygun olmadığına karar veren Goldberg, uzun süren bir uğraşın ardından ismini bugünkü haliyle değiştirdi.

Tiyatro çalışmaları süresince taklit sanatı üzerine kendini geliştiren aktris, bir süre sonra mimiklerin çok hakim olduğunu fark ederek Spook Show adıyla kendi bireysel şovlarına başladı. Kendisini yetenekli bulan yönetmen Mike Nichols'ın teşviki üzerine 1984 yılında Broadway'de tek kişilik bir oyun sergiler. Ertesi yıl ilk sinema filmi " The Color Purple "da gösterdiği üstün performans ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ve Oscar ödüllerine aday gösterildi.

Doğal ve sempatik tavırları ve komedyenlikteki inanılmaz yeteneği ile bir anda herkesin sevgilisi haline gelen Goldberg, bu filmle kazandığı ününü televizyonda değerlendirmeyi tercih etti ve " Star Trek : The Net Generation ", ömrü kısa süren durum komedisi " Bagdad Cafe " ile bir gece yarısı şovu ve " Burglar ", " Fatal Beauty " ve " Homer ve Eddie "birçok filmde rol küçük roller aldı.

1990 yılında başrollerde Patrick Schwize ve Demi Moore'un oynadığı " Ghost " adlı filmde karısına ulaşmaya çalışan bir hayalete yardım eden dolandırıcı rolü ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar'ın sahibi oldu. Ertesi yıl sürpriz bir başarı yakalayan " Sister Act "te rol alan aktris, elde ettiği bu başarıyla birlikte artık film başına 8 milyon dolar gibi astronomik rakamlar alan oyuncular listesine katıldı.

" The Hollywood Squares " ile küçük ekrana dönüş yapan aktris, bu sırada yönetmen David Calessen ile uzun süren evliliğine nokta koydu. Hemen ardından 1996 yapımı basketbol komedisi " Eddie " adlı filmde başrolü paylaştığı aktör Frank Langelle ile romantik bir ilişkiye başlayan Goldberg, " Boys on the Side ", " How Stella Got Her Groove Back " ve " The Deep End of the Ocean " gibi filmlerde yer alarak Hollywood'un merdivenlerinde hızla yükseldi.

" National Lampoon's Loaded Weapon ", " Bogus " ve Rob Reiner'in " Ghost of Mississippi " gibi hafızalarda kalan filmlerde rol alan Goldberg, Winona Ryder'ın yapımcılığını üstlendiği " Girl, Interrupted "da Angelina Jolie ve Winona Ryder'ın yanında yer aldı.

Filmografi 1999 Girl, Interrupted 1999 The Deep End of the Ocean 1998 How Stella Got Her Groove Back 1997 An Alan Smithee Film: Burn Hollywood Burn 1996 The Associate 1996 Bogus 1996 Eddie 1996 Ghosts of Mississipi 1995 Theodore Rex 1995 Moonlight and Valentino 1995 The Celluloid Closet 1995 Boys on the Side 1994 The Little Rascals 1994 Corina, Corina 1993 Sister Act 2: Back in the Habit 1993 Loaded Weapon 1 1993 Made in America 1992 The Magical World of Chuck Jones 1992 The Player 1992 Sarafina! 1992 Sister Act 1991 Soapdish 1991 Ghost 1991 Wisecraks 1990 The Long Walk Home 1989 Beverly Hills Brats 1989 Homer & Eddie 1989 Comicitis 1988 The Telephone 1988 Clara's Heart 1987 Burglar 1987 Fatal Beauty 1986 Jumpin' Jack Flash 1985 The Color Purple

Kaynak: Bigglook.com

Diğer sinema sanatçıları

Sanatçılar dizini

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Whoopi Goldberg ilgili konular

 • Goldberg

  William Scott "Bill" Goldberg (d. 27 Aralık 1966; Tulsa, Oklahoma) daha çok ring ismi Bill Goldberg (veya sadece Goldberg) olarak tanınır.
 • Whoopi Goldberg

  İlk olarak 8 yaşında New York City'deki Helena Rubinstein Çocuk Tiaytrosu'nda sahneye çıkan ve asıl ismi Caryn Johnson olan Whoopi Goldberg, 1
 • Bill Goldberg

  Bill Goldberg WCW`deki Amerikan Güreşçilerinden biridir.WCW batmadan önce WCW`den ayrılmış sonra WWE`de güreşmiş ama reytingleri yükseltemi
 • Scott Bill Goldberg

  William Scott "Bill" Goldberg (d. 27 Aralık 1966; Tulsa, Oklahoma) daha çok ring ismi Bill Goldberg (veya sadece Goldberg) olarak tanınır.
 • Adam Goldberg

  Adam Charles Goldberg (d. 25 Ekim 1970), Yahudi asıllı ABD'li aktör, yönetmen ve yapımcıdır. Pek çok filmde ve televizyon programında New Yor
 • Mor Yıllar (film)

  Mor Yıllar, 1985 yılı ABD yapımı drama filmdir. Filmin özgün adı The Color Purple'''dır.
 • Rube Goldberg makinesi

  Basit bir şeyi karmaşık şekilde yapan düzeneklerin ortak adı.Rube Goldberg’in çizmiş olduğu karikatürlerdeki düzeneklere bu isim verilmi
 • Goldberg (Mecklenburg)

  Goldberg, Almanya'da Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yer alan bir şehirdir. Nüfusu 31 Aralık 2010 sayımlarına göre 3,745 kişidir.
 • Matrak Adamlar

  (yürütücü) Evan Goldberg (yürütücü) Seth Rogen (yürütücü) Adam Sandler (yürütücü)
Whoopi Goldberg
Whoopi Goldberg