Wilhelm Souchon

Wilhelm Souchon (1864 - 1946) Alman amiral Souchon, Birinci Dünya Savaşı'nın başlarında Goeben (Yavuz) zırhlısı ve Breslau (Midilli) kruvazörüyle, İngilizlerin takibinden kurtulmak için İstanbul'a sığındı. Türk Karadeniz filosuna kumandan tayin edildi. Souchon başta Yavuz zırhlısı olmak üzere kumandasındaki gemilerle ve bahriye nazırı Cemal Paşa'nın yazılı emriyle Ruslar'ın Odesa, Sivastopol ve Novroski limanlarını bombardıman ederek Türkiye'nin Müttefiklere karşı

Wilhelm Souchon

 Wilhelm Souchon (1864 - 1946)

Alman amiral Souchon, Birinci Dünya Savaşı'nın başlarında Goeben (Yavuz) zırhlısı ve Breslau (Midilli) kruvazörüyle, İngilizlerin takibinden kurtulmak için İstanbul'a sığındı. Türk Karadeniz filosuna kumandan tayin edildi.

Souchon başta Yavuz zırhlısı olmak üzere kumandasındaki gemilerle ve bahriye nazırı Cemal Paşa'nın yazılı emriyle Ruslar'ın Odesa, Sivastopol ve Novroski limanlarını bombardıman ederek Türkiye'nin Müttefiklere karşı savaşa girmesinde rol oynadı. Souchon, Çanakkale Savaşları'nda Gelibolu Yarımadası'nı başarıyla savunmasıyla da tanınır.

Yanıtlar