William Abdullah Quilliam

Kısaca: Abdullah Quilliam olarak değiştiren William Henry Quilliam (10 Nisan 1856 – 1932),19.yüzyılda Hıristiyanlıktan İslama döndü. İngiltere'de ki ilk İslam Merkezini ve camisinin kurucusudur. Daha sonra Henri Marcel Leon veya Haroun Mustapha Leon isimlerinide kullandı. ...devamı ☟

Abdullah Quilliam olarak değiştiren William Henry Quilliam (10 Nisan 1856 – 1932),19.yüzyılda Hıristiyanlıktan İslama döndü. İngiltere'de ki ilk İslam Merkezini ve camisinin kurucusudur. Daha sonra Henri Marcel Leon veya Haroun Mustapha Leon isimlerinide kullandı. Geçmişi William Quilliam Liverpool'da varlıklı Manx ailesin bir üyesi olarak 1856'da doğdu. Babası Robert Quilliam saat imalatçısıydı. William eğtimini Liverpool Institute'de ve Man Adası'ndaki King William's College'de tamamladı. 1878'de hukuk danışmanı olarak işe başladı.

İslamı kabulü

Quilliam bir Hıristiyan olarak büyümesine rağmen İslam'ı öğrendi ve Müslüman oldu. İslamla müşerref olmasında iki farklı tez vardır. İlki 1882 yılında güney Fransa'ya giderek oradan da Cezayir ve Tunus'a geçtikten sonra Müslüman olduğu düşünülmektedir. İkincisi 1887 yılındaki Fas ziyaretinden sonradır. Liverpool'a döndükten sonra Abdullah Quilliam ismi ile Britanya'da islamın yayılması için çalışmıştır. Quilliam 1889 yılında Liverpool'da Liverpool Muslüman Enstitüsü kurdu. Bu enstitü yüzlerce müslümanı toplayan İngiltere'deki ilk camiydi. Ardından Haschem Wilde veNasrullah Warren'nin destekleriyle gayri müslimlere de eğitim veren bir Mülüman koleji açıldı. Kolejde haftalık yapılan Münazara ve Edebiyat Derneğin'e müslüman olmayanlarda katıldı. Quilliam Diğer insanların da müslüman olmalarına vesile oldu. Bunlar arasında Metodist olan annesi ve oğlu ile bilim adamları, entellektüelleride kapsayan 150 kadar kişinin Müslüman olmasında öncü rol oynadı. Quilliam Islam bilgisi bakımından donanımlıydı. Yazılarıyla ve kurduğu yarım merkeziyle de İslama girenlerin sayıları arttı. Aktif yazar ve denemeci olarak, 1893'ten 1908'e kadar haftalık The Crescent (Hilal) adında gazete çıkardı. İslam dünyasına birçok ziyarette bulundu ve onur İslam dünyası liderlerinden madalyalar aldı. İslam dünyasında tanınmasını sağlayan ve 13 dile çevrilen İslam İnancı isimli kitabı üç baskı yaptı. İngilizce konuşan Batı Afrika Müslüman ülkeleri ile kapsamlı temaslara geçti. Lagos'taki 1984 yılında yapılan Şeyh Bey Camii'nin yapımını kapsayan ve sahil şeridini de içine alan geziye çıktı. II. Abdul Hamid tarafından İslam Şeyhi olarak İngiltere'ye atandı. Aynı zamanda İran Şahı tarafından İran konsolos yardımcısı olarak ta Liverpool'da görevlandirildi. İslam Enstitüsü kurması için Afganistan Emiri'nden Maddid destek aldı. 1908 yılında İngiltere'den avukat olmak için ayrıldığında Liverpool'daki işleri bıraktı. Oğlu, William Quilliam'ın cami ve İslam merkezi olarak inşa ettiği yapıları kapattı. William Quilliam olmadan Liverpool'da İslam etkisini yitirdi. 1914 Aralığında H.M. Leon adıyla İngiltere'ye döndü. Çoğu vaktini Onchan'da geçirdi. 1932 yılında Brookwood Mezarlığına Kur'an'nın çevirisini yapan Abdullah Yusuf Ali, Muhammad Marmaduke Pickthall yanına gömüldü.

Eser

Müslüman olan batılılar Qulliam üzerinden İslama bakmayı öğrendiler. 1996 yılında kurulan Abdullah Quilliam Topluluğu adı ile kendi düşünce sistemi yaşatılıyor. Brougham Terrace'da bazı mekanları cami, islam merkezi ya da eğitim merkezi olarak restore etmek için para topluyor.. 2008 yılıda yanlış anlaşılan İslamı doğru anlatmak için çalışma başlatıldı.

Kaynaklar

* *

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.