William Giauque

Kısaca: William Francis Giauque (12 Mayıs 1895 - 28 Mart 1982) mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda maddenin özelliklerinde yaptığı çalışmalar için 1949 yılında Nobel ödülünü alan Amerikalı kimyacı. Eğitim ve mesleki kariyerinin neredeyse tamamını Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de geçirmiştir. ...devamı ☟

William Francis Giauque (12 Mayıs 1895 - 28 Mart 1982) mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda maddenin özelliklerinde yaptığı çalışmalar için 1949 yılında Nobel ödülünü alan Amerikalı kimyacı. Eğitim ve mesleki kariyerinin neredeyse tamamını Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de geçirmiştir.

Hayatı

William Francis Giauque 12 Mayıs 1895 tarihinde Niagara Şelalesi, Ontario, Kanada'da doğdu. Ailesi ABD vatandaşı oldukları için 'ABD'ye geri döndüler ve eğitimini Michagan'da devam ettirdi. 1908 yılında babasının ölümünden sonra, ailesi Niagara'ya geri döndü ve liseyi Niagara Falls Lisesi'nde okudu. Mezun olduktan sonra, Niagara'da çeşitli güç santrallerinde hem mali nedenlerden hem elektrik mühendisliği alanında kariyer yapmak istemesinden dolayı iş aradı ancak bu çabaları malesef başarısızlıklarla sonuçlandı. Sonunda Niagara'da bulunan Hooker Elektro-Kİmyasal Şirketi iş başvurusunu kabul etti ve bu şirketin labaratuvarında işe başladı. Glauque yaptığı işten çok büyük bir zevk aldı ve kimya mühendisi olmaya karar verdi.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.