William Godwin

William Godwin (3 Mart, 1756 - 7 Nisan, 1836) tarihleri arasında yaşamış İngiliz siyaset yazarı, hem anarşist hem de faydacı düşüncenin öncüsü olarak bilinir.Anarşizme katkılarının yanında özel hayatı da yaygın olarak bilinir. Feminist yazar Mary Wollstonecraft ile 1797 yılında evlenmiş ve beraber Mary isminde, daha sonra Frankenstein`ın yaratıcısı Mary Shelley olarak anılacak, bir kız çocuğu dünyaya getirmişlerdir.

William Godwin (3 Mart, 1756 - 7 Nisan, 1836) tarihleri arasında yaşamış İngiliz siyaset yazarı, hem anarşist hem de faydacı düşüncenin öncüsü olarak bilinir.

Anarşizme katkılarının yanında özel hayatı da yaygın olarak bilinir. Feminist yazar Mary Wollstonecraft ile 1797 yılında evlenmiş ve beraber Mary isminde, daha sonra Frankenstein`ın yaratıcısı Mary Shelley olarak anılacak, bir kız çocuğu dünyaya getirmişlerdir. Kızının on altı yaşındayken İngiliz ozanı Percy Bysshe Shelley ile kaçması başta bu olayı kınayan, onları aşağılayan Godwin`in ömrünün sonuna doğru beş parasız kalınca Shelley`den yardım istemesi akla gelen ilk olaylardandır.

Yaşamı

William Godwin Wisbech, Cambridgeshire, İngiltere`de dünyaya geldi. Sıkı Kalvinist olan babası ayrıca yerleşmiş kurallara baş kaldıran bir protestan rahibiydi. Kalvici yetiştirme tarzıyla büyüyen Oğul Godwin de vaiz olmaya hazırlanıyordu.

1778`den başlayarak Ware, Stowmarket ve Beaconsfield bölgelerinde 1782`ye kadar rahip olarak görev yaptı. Bu sırada Jean-Jacques Rousseau, Gabriel Bonnet de Mably gibi Fransız filozofları ile tanıştı.1787'de tam anlamıyla Ateist felsefeyi benimsedi ve hayatının son yirmi yılında siyasi gazetecilik yaptı. Fransız Devriminden esinlenerek "Siyasi Adalet Üzerine Bir İnceleme" ( An Inquiry Concercing Political Justice-1793 ) adlı eserini yazdı. Bu yapıtında geliştirdiği düşüncelere Anarşizm adını vermese de, Anarşizmin siyasal ve ekonomik kavramlarını ilk kez formüle eden Godwin olmuştur.

Godwin bu eserinde; "yasaların atalarımıza ait bilgeliğin ürünleri olmadığını ancak; tutkularının, korkaklıklarının ve kıskançlıklarının ve hırslarının ürünleri olduğunu" söyledi. Diğer pek çok önerisinin yanısıra Devletin de ortadan kaldırılmasını dile getirdi. Mülkiyet hakkındaki görüşleriyle birlikte bütün bu fikirlerin vardığı nokta Komünizm'di. Ancak Godwin'in bu düşüncelerini sürdürme cesareti yoktu. 1796'da Political Justice'nin ikinci baskısında mülkiyet hakkındaki bölümü tamamen yeniden yazmış ve komünist görüşlerini yumuşatmıştır.

1794'de "Caleb Williams" adlı romanı yazdı. Her iki eser de ona büyük bir ün kazandırdı. Ancak Fransız Devrimine karşı gösterilen reaksiyonların artması nedeniyle, birçok roman, tarihi yazılar, oyunlar, makaleler ve çocuk kitapları yazmasına rağmen eski şöhretine kavuşamadı ve 1836 yılında öldü.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

William Godwin
William Godwin