William Morris

William Morris, 1834-1896 yılları arasında yaşamış İngiliz şair, sanat yazarı ve ressam. Morris aynı zamanda mobilya, kumaş, vitray, duvar kağıdı tasarımlarıyla Sanatlar ve Zanaatkarlar (Arts and Crafts hareketi) akımına öncü olmuş bir endüstri tasarımcısı, el sanatçısı, desinatördür.

William Morris

William Morris, 1834-1896 yılları arasında yaşamış İngiliz şair, sanat yazarı ve ressam. Morris aynı zamanda mobilya, kumaş, vitray, duvar kağıdı tasarımlarıyla Sanatlar ve Zanaatkarlar (Arts and Crafts hareketi) akımına öncü olmuş bir endüstri tasarımcısı, el sanatçısı, desinatördür. Kelmscott Basımevi`nin kurucusu ve sahibidir. Kurduğu atölyesinde arkadaşları ile birlikte tasarladığı günlük yaşama ait araç-gereç ve mobilyalar ile halkın günlük ihtiyaçlarına ait eşyalarda da estetik kaygılara yönelmesine neden olmuştur. Morris`in kumaş, duvar kağıdı ve kitap bezemeleri ve tasarımları büyük beğeni toplamıştır.

“William Morris`in kitap tasarımlarındaki düzenleme anlayışı sayesinde, Kelmscott Basımevi grafik tasarıma ve özellikle kitap tasarımına katkılarda bulunarak büyük bir hizmet vermiş, Morris`in harf karakterleri tasarımında sağladığı güzellik, bütünü oluşturan en küçük bir ayrıntıyı bile bir tasarım birliği içerisinde ele alması, sonraki nesillere kitap tasarımı konusunda esin kaynağı olmuştur.” (BEKTAŞ Dilek, Çağdaş Grafik Tasarımın Gelişimi, YKY, 1992, sf 8)

Sosyal sorunlarla da ilgilendi. İlk İngiliz sosyalistlerindendir. Şu an "The William Morris Society"-"William Morris Derneği" yazarın düşüncelerini ve eserlerini dünya ile paylaşmakta ve tanıtmaktadır. Başlıca şiirleri: "Aşk Yeter", "Jason`ın Hayatı ve Ölümü", "Dünya Cenneti".

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

William Morris

Fransızca William Morris kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. William Morris (1834-1896), English craftsman and poet

William Morris

n. (1834-1896) English craftsman and poet n. William Morris (1834-1896), English craftsman and poet

William Morris

İngilizce William Morris kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
s. William Morris (1834-1896), poeta y artesano inglés

William Morris

İngilizce William Morris kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. William Morris (1834-1896), englischer Handwerker und Dichter

William Morris

İngilizce William Morris kelimelerinin Portekizce karşılığı.
s. William Morris (1834-1896), artesão e poeta inglês

İlgili konuları ara

Yanıtlar