Willy Wonka

''Willy Wonka'' İngiliz yazar Roald Dahl'ın ''Charlie'nin Çikolata Fabrikası'' ve ''Charlie'nin Büyük Cam Asansörü'' adlı kitaplarında adı geçen kurgusal bir karakterdir. Willy Wonka çocukluğunda dişçilik yapan babası yüzünden ağzına hiç çikolata ve şeker alamamış, bunların zararlı olduğuna inandırılmış, bir gün dayanamayıp tattığında ise tadına hayran kalarak babasının evini çikolata için terk etmiştir.

Willy Wonka İngiliz yazar Roald Dahl'ın

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

ve

Charlie'nin Büyük Cam Asansörü

adlı kitaplarında adı geçen kurgusal bir karakterdir. Willy Wonka çocukluğunda dişçilik yapan babası yüzünden ağzına hiç çikolata ve şeker alamamış, bunların zararlı olduğuna inandırılmış, bir gün dayanamayıp tattığında ise tadına hayran kalarak babasının evini çikolata için terk etmiştir. Kitaplar

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Willy Wonka devasa bir Çikolata Fabrikası'na sahiptir. Bir gün bu Çikolata Fabrikasını devredeceği bir varis seçmek için bir yarışma düzenler. Dünyada bulunan tüm Wonka çikolatalarının sadece beşine Altın Bilet konur. Bu Altın Bilet'i bulan herhangi bir çocuk yarışmaya dahil olacaktır. Sonunda Charlie Bucket yarışmayı kazanır ve Çikolata Fabrikası'na sahip olur.

Charlie'nin Büyük Cam Asansörü

Sonra fabrikanın sahibi Willy Wonka, küçük Charlie ile kalabalık ailesini Büyük Cam Asansöre bindirip bir yolculuğa çıkarır.

Charlie'nin Büyük Cam Asansörü

adlı bu kitapta bu ilginç yolculuğun öyküsü anlatılıyor.

Filmler

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

kitabının iki filmi çekilmiştir. Bu iki filmin birincisi olan Willy Wonka & the Chocolate Factory 'de Willy Wonka karakterini Gene Wilder, bu iki filmin ikincisi olan

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

'nda Willy Wonka karakterini Johnny Depp canlandırmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.