Willy Wonka & The Chocolate Factory

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Charlie`nin Çikolata Fabrikası (orijinal adı: Charlie and the Chocolate Factory), Roald Dahl`ın aynı adlı kitabından esinlenerek yapılmış bir Amerikan filmidir. Devam kitabı olan Charlie`nin Büyük Cam Asansörünün, henüz filmi çekilmemiştir.

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie'nin Çikolata Fabrikası (İngilizce: Charlie and the Chocolate Factory), İngiliz yazar Roald Dahl tarafından yazılan 1964 yılı çocuk kitabı. Hikaye çikolatacı Willy Wonka'nın çikolata fabrikası içinde Küçük Charlie Bucket'ın maceralarını anlatıyor.

Gene Wilder

Gene Wilder (d. Jerome Silberman, 11 Haziran 1933) Amerikalı aktör, film yönetmeni, senarist ve yazar. Mel Brooks ile yaptığı The Producers, Blazing Saddles ve Young Frankenstein filmleriyle tanınır. Müzikal bir film olan ''Willy Wonka & the Chocolate Fac...

Violet Beauregarde

''Violet Beauregarde'' İngiliz yazar Roald Dahl'ın ''Charlie'nin Çikolata Fabrikası'' adlı kitabında adı geçen kurgusal bir karakterdir.

Willy Wonka

''Willy Wonka'' İngiliz yazar Roald Dahl'ın ''Charlie'nin Çikolata Fabrikası'' ve ''Charlie'nin Büyük Cam Asansörü'' adlı kitaplarında adı geçen kurgusal bir karakterdir. Willy Wonka çocukluğunda dişçilik yapan babası yüzünden ağzına hiç çikolata ve şeker...

Büyükbaba Joe

''Büyükbaba Joe'' ya da diğer adıyla ''Joe Dede'' İngiliz yazar Roald Dahl'ın ''Charlie'nin Çikolata Fabrikası'' ve ''Charlie'nin Büyük Cam Asansörü'' adlı kitaplarında adı geçen kurgusal bir karakterdir. Büyükanne Josephine ile evlidir.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası (anlam ayrımı)

* Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl tarafından 1964'te yazılan kitap* Willy Wonka & the Chocolate Factory, 1971'de çekilen bir sinema filmi* Charlie'nin Çikolata Fabrikası (film), 2005 yapımı uyarlama sinema filmi* Charlie and the Chocolate Facto...

Charlie'nin Çikolata Fabrikası (film)

Charlie'nin Çikolata Fabrikası (orijinal adı: Charlie and the Chocolate Factory), Roald Dahl'ın aynı adlı kitabından esinlenerek yapılmış bir Amerikan filmidir. Devam kitabı olan Charlie'nin Büyük Cam Asansörünün, henüz filmi çekilmemiştir.

Charlie Bucket

''Charlie Bucket'' İngiliz yazar Roald Dahl'ın ''Charlie'nin Çikolata Fabrikası'' ve ''Charlie'nin Büyük Cam Asansörü'' adlı kitaplarının temel karakteridir. Willy Wonka'nın çikolata fabrikasını gezen diğer dört çocuğun aksine Charlie Bucket en zeki kişid...

Mike Teavee

''Mike Teavee'' İngiliz yazar Roald Dahl'ın ''Charlie'nin Çikolata Fabrikası'' adlı kitabında adı geçen kurgusal bir karakterdir.