Windows 9X

Kısaca: Windows 9x MS-DOS çekirdeği üzerinde yükselen Windows işletim sistemi grubudur. Microsoft , Windows 9x ile büyük bir başarı yakalamıştır.Windows 9x'in sürümleri şunlardır : Windows 95,Windows 98,Windows Millennium'dur. ...devamı ☟

Windows 9x MS-DOS çekirdeği üzerinde yükselen Windows işletim sistemi grubudur. Microsoft , Windows 9x ile büyük bir başarı yakalamıştır. Windows 9x'in sürümleri şunlardır : Windows 95,Windows 98,Windows Millennium'dur. Bugünkü vazgeçemediğimiz temel Windows özellikleri Windows 9x ile beraber ortaya çıkmıştır.

Windows 95

Windows 95, Microsoft'un ürettiği işletim sistemi ailesi Windows'un MS-DOS üzerinde yükselen dördüncü ana sürümüdür. Kod adı Chicago'dur Microsoft tarafından 24 Ağustos 1995 tarihinde Rolling Stones'un Start Me Up adlı yeni bir şarkıyla katıldığı büyük bir gösteri eşliğinde dünyaya tanıtılmıştır. Windows 95, Microsoft'un Windows ve DOS işletim sistemlerini tam olarak birleştirebildiği ilk işletim sistemi olma özelliğini taşır. Windows 95 gerçek anlamda büyük bir satış başarısı yakalamış ve Windows'un bilişim dünyasında bugün edindiği yere ulaşmasında büyük katkısı olmuştur.

Windows 98

Windows 98, Microsoft'un ürettiği işletim sistemi ailesi Windows'un MS-DOS üzerinde yükselen beşinci ana sürümüdür. Windows 98 ile birlikte çoklu ortam desteği eklendi. Windows Gezgini ile İnternet Explorer birleştirilmiş ve son kullanıcı için kullanımı zamanının en kolay kullanılan işletim sistemlerinden biri olmuştur. Windows 98 bazı kullanıcıların hala tercihidir.25 Haziran 1998 tarihinde piyasaya sürülen Windows 98 önceleri Memphis ve Windows 97 kod adlarıyla biliniyordu. Öncüsü Windows 95 gibi, Windows 98 de 16-bit/32-bit arası hibrit çalışan bir işletim sistemidir.

Windows Millennium

Windows Me ya da Windows Millennium Edition, Microsoft'un ürettiği işletim sistemi ailesi Windows'un MS-DOS üzerinde yükselen altıncı ve son ana sürümüdür. 14 Eylül 2000 tarihinde piyasaya sürülmüştür. 16-bit/32-bit işletim sistemidir. Microsoft Windows ailesinin NT çekirdekli olmayan son temsilcisidir. Windows 98 sürümünün eksiklerini tamamlamak, ev ortamında kullanmak için geliştirilmiştir. Internet Explorer 5.5, Windows Media Player 7, ve yeni Windows Movie Maker gibi programlar içermektedir. Ayrıca Microsoft grafiksel kullanıcı arayüzünü güncellemiştir. Windows Millennium Windows XP'nin Dos tabanlı sürümüdür.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.