Windows Hpc Server 2008

Kısaca: Bir Windows Server platformu olan HPC Server 2008, adını High Performance Computing kelimelerinden alıyor. HPC temelde ...devamı ☟

Bir Windows Server platformu olan HPC Server 2008, adını High Performance Computing kelimelerinden alıyor.

HPC temelde bir cluster teknolojisidir. High Performance Computing teknolojisi için, birden fazla bilgisayarın işlem gücünü bir araya getirerek tek bir sistemmiş gibi çalıştırılmasına olanak sağlayan bir teknoloji diyebiliriz. Bu sayede işlenmesi günler aylar süren veriler/işlemler çok daha kısa sürelerde sonuca ulaştırılabilmekte.

Örneğin tek bir sistem ile hesaplanması yıllar sürebilecek matematiksel bir işlem yada işlenmesi gereken bir veri, HPC yapısında çalışan bir sistem ile çok çok daha kısa sürede çözümlenebilmekte. Meşhur NASA araştırma merkezleri, uluslar arası araştırma kurumları, üniversiteler gibi yüksek bilgi işleme hacmine sahip kuruluşlarda gayet profesyonel ve devasa boyutta çalışan örneklerini görmek mümkün.

Şu an RTM durumda olan Windows HPC Server 2008 de bu tip HPC yapıları tasarlamak ve gelişmiş cluster senaryoları uygulamak için kullanabileceğimiz, 64bit mimaride çalışan bir üründür.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları Enstitüsü'ne bağlı Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı, Windows HPC Server 2008'i, yapıların patlama etkileri altındaki davranışlarını araştıran bir projede kullanmaya karar vermiştir.

Dış Bağlantılar:

  • http://www.microsoft.com/hpc/en/us/default.aspx
  • http://www.microsoft.com/hpc/en/us/features.aspx


Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.