Wong Kar-Wai

Kısaca: 1958 Şangay doğumlu Wong Kar-wai, beş yaşındayken ailesi ile birlikte Hong-Kong'a taşındı. Kar-wai, bir yönetmen olarak ilk çıkışını " As Tears Go By " ( Wong gok ka moon ) ile gerçekleştirdi. ( 1988 ) Filmdeki güçlü görsel anlatımı sayesinde, Hong-Kong sinemasının yeni yetişmekte olan yetenekli yönetmenleri arasına dahil oldu. Film, 1989 Cannes Film Festivali'nin " Eleştirmenler Haftası " bölümünde gösterilmek üzere davet edildi ...devamı ☟

1958 Şangay doğumlu Wong Kar-wai, beş yaşındayken ailesi ile birlikte Hong-Kong'a taşındı. Kar-wai, bir yönetmen olarak ilk çıkışını " As Tears Go By " ( Wong gok ka moon ) ile gerçekleştirdi. ( 1988 ) Filmdeki güçlü görsel anlatımı sayesinde, Hong-Kong sinemasının yeni yetişmekte olan yetenekli yönetmenleri arasına dahil oldu. Film, 1989 Cannes Film Festivali'nin " Eleştirmenler Haftası " bölümünde gösterilmek üzere davet edildi

1990 yılında yönetmen, 1960'lı yıllarda geçen nostaljik epik drama " Days of Being Wild " ( A Fei jing juen ) filmi için Hong Kong'un en popüler genç oyuncu kadrosunu bir araya topladı. Film, aralarında " En İyi Film ", " En İyi Yönetmen " ve " En İyi Erkek Oyuncu " ( Lesli Cheung ) ödüllerinin de bulunduğu beş dalda Hong Kong film ödülleri kazandı.

1992 yılında Kar-wai, yönetmenlik alanındaki becerisini tekrar ortaya çıkardı ve Çin'in ücra köşelerinde çekilen bir dövüş filmi olan " Ashes of Time " ( Dung che sai duk ) için tekrar dev bir kadroyu bir araya getirdi. Filmin yapım aşaması yaklaşık iki yıl sürdü ve film, ilk gösterimini 1994 Venedik Film Festivali'nde yaptı.

" Dung che sai duk "un post-prodüksiyon aşamasında bir boşluk bulan yönetmen, bu arada " Chunking Express "i ( Chongqing senlin ) yönetti ve bu film de uluslararası alanda başarı kazanan bir film oldu.

1995 yılında, Wong'un yönettiği " Fallen Angels " ( Duoluo tianshi ) ilk kez Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gösterildi ve eleştirmenlerin gözdesi oldu. Kar-wai'nin Arjantin'de çektiği bir sonraki filmi " Happy Together " ( Cheun gwong tsa sit ) ise, Cannes Film Festivali'nde yarışan ilk Hong Kong filmi idi ve " En İyi Yönetmen " ödülüne layık görüldü.

Yönetmen, " Aşk Zamanı "nda ( Hua yang nian hua ) daha önce birlikte çalıştığı Maggie Cheung ve ve Tony Leung ile bir kez daha birlikte çalıştı. 1960'lı yıllarda geçen film, Hong Kong, Tayland ve Kamboçya'da ( Angkor Wat ) çekildi.

Geçmişte kalmış bir döneme ve kaybolan aşka verilmiş zarif ve şaşırtıcı bir selam olan “ Aşk Zamanı ”, 2000 Cannes Film Festivali’nde, Tony Leung’a “ En İyi Erkek Oyuncu ” ödülünü getirirken, Vietnam’da da “ En İyi Görüntü ” ve “ En İyi Kurgu ” ödüllerini kazandı...

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.