--}}

Woody Harrelson

(1862-1934) Yirmi yaşına dek İngiltere'de yaşamış ve İngiliz köy yaşamındaki müzikten esinlenmiştir. Önce Florida'ya, sonra bestecilik okumak üzere Almanya'da Leipzig Konservatuvarı'na girer. Grieg ile dostluğu sırasında onun müzik görüşünden yararlanır.

(1862-1934) Yirmi yaşına dek İngiltere'de yaşamış ve İngiliz köy yaşamındaki müzikten esinlenmiştir. Önce Florida'ya, sonra bestecilik okumak üzere Almanya'da Leipzig Konservatuvarı'na girer. Grieg ile dostluğu sırasında onun müzik görüşünden yararlanır.

İskandinav dünyasından ve bu yörenin müziğinden etkilenir. 1897-1907 arasında yapıtları Almanya'da başarı kazanır. Ünlü orkestra şefi Sir Thomas Beecham, Delius'un özellikle son dönem yapıtlarını tanıtmayı üstlenir. Delius, son dönemini felçli ve kör olarak geçirse de sekreterinin yardımıyla besteciliğini sürdürebilmiştir.

Senfonik müziğindeki süreklilikle Wagner etkisini, Debussy izlenimciliğini, İngiliz halk ezgileri kadar İskandinav halk ezgilerini ve Amerikan zenci ilahilerini de birleştiren Delius'un müziği, kozmopolit bir karakterdedir. Yüksek Tepelerin Şarkısı (1912) adlı orkestra ve sözsüz koro için yapıtı, Baharda İlk Guguk Kuşunu Dinlerken (1912), Nehirde Bir Yaz Gececi (1912) ve Brigg Panayırı (1907) gibi senfonik şiirleri ve Romeo ve Jülyet Köyü (1907) adlı operası ünlüdür.

" Şiddet her zaman için cinsel iştahımı kabartmıştır " diyen Woody Harrelson, cinselliğe olan düşkünlüğü ile tanınıyor. Son olarak "  İhtiras Tomurcukları " filminde  Patricia Arquette ile birlikte oynayan Harrelson'ın bu özelliğini gizlemek gibi bir kaygısı olmadığı, filmlerde canlandırdığı tiplemeleri göz önüne alındığında daha iyi ortaya çıkıyor.


Sinema kariyerine 1992 yılında Wesley Snipes ile birlikte oynadığı " White Men Can't Jump " filmiyle başlayan Harrelson, bu ilk filminin sürpriz bir şekilde gişede başarı yakalaması üzerine Hollywood'a iyi bir giriş yaptı. Daha önce bir Broadway oyunu olan " Biloxi Blues " da çalışan aktör, ayrıca " Cheers " adlı oyundaki Woody Boyd karakteri ile 5 dalda Emmy Ödülü'ne aday gösterildi.

" Biloxi Blues "un oyun yazarı Neil Simon'un kızı Nancy Simon ile kısa bir evlilik yapan Harrelson, sex bağımlısı olduğunu iddia ederek karısından ayrıldı. Moon Unit Zappa, Ann Miller, Brooke Shields, Carol Kane ve Glenn Close gibi ünlülerle birlikte olduktan sonra uslanmaya başlayan çapkın aktör, en sonunda uzun süredir birlikte olduğu Laura Louie ile evlendi.

Başrollerde Demi Moore ve Robert Redford'un yer aldığı " Incident Proposal "da( Ahlaksız Teklif ) bir aşk üçgeninin ayaklarından birini canlandıran aktör, seyirci tarafından beğeni toplayan bu filmin ardından ünlü yönetmen Oliver Stone'un " Natural Born Killers " ( Katil Doğanlar )de hiper aktif bir genci canlandırdı.

Western komedisi " The Cowboy Way ", aksiyon filmi " Money Train " ve bowling komedisi " Kingpin " gibi vasatı geçemeyen filmlerde oynayan Harrelson, Hustler magazin dergisinin kurucusu Larry Flynt'ı canlandırdığı " The People vs. Larry Flynt " filmiyle Oscar'a aday gösterildi. 1997 yılında " Welcome to Sarajevo " filminde ufak bir rolde oynadıktan sonra ertesi yıl bir savaş dramı olan " The Thin Red Line "da rol aldı.

1999 yılında Matthew McConaughey ile Ron Howard'ın komedi filmi " EDtv " filminde oynayan aktör, aynı yıl Antonio Banderas ile Ron Shelton'ın profesyonel box yaşamına eğildiği " Play It to the Bone " filminde rol aldı.

Filmografi 1999 Play It to the Bone 1999 Grass 1999 Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999 Edtv 1998 The Hi-Lo Country 1998 The Thin Red Line 1998 Palmetto 1997 Wag the Dog 1997 Welcome to Sarajevo 1996 The People vs. Larry Flint 1996 Kingpin 1996 The Sunchaser 1995 Money Train 1994 Natural Born Killers 1994 The Cowboy Way 1994 I'll Do Anything 1993 Indecent Proposal 1992 White Men Can't Jump 1991 Doc Hollywood 1991 Ted and Venus 1988 Cool Blue ( Seslendirme ) 1986 Wildcats

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Woody Harrelson
Woody Harrelson