Xavier Dolan(doğum 20 Mart 1989, Montreal, Quebec) bazen Xavier Dolan-Tadros diye de anılan Kanada'lı aktör ve film yapımcısı. Öğretmen olan Geneviève Dolan ve aktör ve şarkısı olan Manuel Tadros'ın oğludur. Kendisi J'en suis!'den tanıdığımız eski bir çocuk oyuncudur. Dolan, hem yönetip hem oynadığı film olan Annemi Öldürdüm (J'ai tué ma mère) filmi ile uluslarası alanda diikkat çekti ve bu filmle 2009 Cannes Film Festivali'nde 3 ödül kazandı.

Xavier Dolan

Xavier Dolan(doğum 20 Mart 1989, Montreal, Quebec) bazen Xavier Dolan-Tadros diye de anılan Kanada'lı aktör ve film yapımcısı. Öğretmen olan Geneviève Dolan ve aktör ve şarkısı olan Manuel Tadros'ın oğludur. Kendisi J'en suis!'den tanıdığımız eski bir çocuk oyuncudur. Dolan, hem yönetip hem oynadığı film olan Annemi Öldürdüm (J'ai tué ma mère) filmi ile uluslarası alanda diikkat çekti ve bu filmle 2009 Cannes Film Festivali'nde 3 ödül kazandı. Annemi öldürdüm filmi, 20'den fazla ülkede kopya sattı. Annemi Öldürdüm filminden sonra, ikinci filmi olan Hayali Aşklar (Les Amours Imaginaires) yönetti ve filminde oynadı. Film çok yakın iki arkadaşın aynı gizemli adama tutulmasını anlatmaktadır. Film, 2010 Cannes Film Festivali'nde ayakta alkışlandı ve Sydney Film Festivali'nde ödül kazandı. Dolan, gaydir, ve bunu yarı otobiyografik filmi Annemi Öldürdüm filminde anlatmıştır. Üçünkü Filmi Laurance Anyways, aynı şekilde Cannes'de rekabet etti. 2012'nin Mayıs ayında, Dolan, dördüncü filmini çekeceğini açıkladı.

FİLMOGRAFİ

Yönetmen Olarak

* 2009: J'ai tué ma mère * 2010: Les amours imaginaires * 2012: Laurence Anyways * 2013: Tom à la ferme ===Oyuncu olarak=== * 1994: Miséricorde (Misery) * 1997: J'en suis! * 2001: La forteresse suspendue (The Suspended Fortress) * 2006: Miroirs d'Été * 2008: Martyrs * 2009: Suzie * 2009: J'ai tué ma mère (Annemi Öldürdüm) * 2010: Les amours imaginaires (Hayali aşklar * 2010: Good Neighbours ==External links== * Xavier Dolan's website * 1989 births Canadian television actors Canadian film actors Canadian child actors Film directors from Montreal Canadian screenwriters Canadian voice actors Gay actors LGBT directors LGBT screenwriters LGBT writers from Canada Living people Actors from Montreal Canadian people of Egyptian descent Gay writers 20th-century Canadian actors 21st-century Canadian actors Claude Jutra Award winners French Quebecers

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar