--}}

Xfce

Xfce, (XForms Common Enviroment Türkçe: XFormları Ortak Ortamı telaffuz: Eks ef si i) Unix ve benzeri platformlarla uyumlu masaüstü ortamıdır. Linux, BSD ve Solaris gibi çekirdeklerle çalışabilir ve düşük hızlardaki makineler için idealdir.

Xfce, Unix ve benzeri platformlarla uyumlu masaüstü ortamıdır. Linux, BSD ve Solaris gibi çekirdeklerle çalışabilir ve düşük hızlardaki makineler için idealdir. Oldukça hafif yapısı ve GTK uyumu sayesinde birçok program sorunsuz çalışmaktadır.

Xfce ayrıca birde geliştirme ortamı sunmaktadır. Kendisi dışında Xfce kütüphanelerini kullanmakta olan Mousepad text editor, Xfmedia medya yürütücüsü ve Terminal gibi üçüncü parti yazılımlarda bulunmaktadır.

Xfce, GNOME gibi GTK+ 2.x araçları kullanılarak geliştirilmektedir ve Xfwm pencere yöneticisini kullanmaktadır. Xfce, ticari CDE`ye benzemektedir fakat her yeni versiyonunda biraz daha ileriye gitmektedir. (versiyon 2`den 3`e ve daha sonra 4`e geçişte olmak üzere, toplamda iki defa baştan kodlandı)

Xfce dağıtımları

Xfce, her ne kadar dağıtımların varsayılan masaüstü yöneticisi olarak KDE ya da GNOME kadar yaygın bir şekilde tercih edilmese de birçok dağıtımda alternatif paket olarak sunulmaktadır.

Varsayılan olarak Xfce`i kullanan bazı dağıtımlar:

Xfce Bileşenleri

}

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Xfce
Xfce