Xi Jinping

Xi Jinping (d. 1 Haziran 1953, Pekin), Çin Halk Cumhuriyeti'nin üst düzey bir politikacısı ve 15 Kasım 2012 itibarı ile Çin devlet başkanıdır aynı zamanda Çin Komünist Partisi'nin genel başkanıdır. Xi Jinping Komünist emektar Xi Zhongxun'un oğlu olarak kariyerinin başlarında Fujian eyaletinde birçok görev yaptı. Daha sonra komşu Zhejiang eyaletinin Parti başkanı olarak atandı ve ardından Chen Liangyu'nun görevden alınması sonrasında Şanghay parti başkanı olarak atandı. Xi Jinping Siyasi ve piya

Xi Jinping (d. 1 Haziran 1953, Pekin), Çin Halk Cumhuriyeti'nin üst düzey bir politikacısı ve 15 Kasım 2012 itibarı ile Çin devlet başkanıdır aynı zamanda Çin Komünist Partisi'nin genel başkanıdır. Xi Jinping Komünist emektar Xi Zhongxun'un oğlu olarak kariyerinin başlarında Fujian eyaletinde birçok görev yaptı. Daha sonra komşu Zhejiang eyaletinin Parti başkanı olarak atandı ve ardından Chen Liangyu'nun görevden alınması sonrasında Şanghay parti başkanı olarak atandı. Xi Jinping Siyasi ve piyasa ekonomisi reformları hakkındaki yolsuzluklara samimi bir açıklık yaparak sert tutumuyla tanınır. Devlet başkanı olmadan önce, Çin'in özellikle gelişmiş doğu ve güney kesimindeki eyaletlerde üst düzey yöneticilik görevi üstlendi ve kariyerinin son döneminde Polit Büro Daimi üyeliğinin yanı sıra Çin Devlet Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Xi, 1975 den 1979'a kadar Pekin'in prestijli Tsinghua Üniversitesi'nde kimya mühendisliği okudu. Xi, 2009 ve 2011 yıllarında Time 100 listesinde dünyanın en etkili kişilerden biri olarak seçildi. İngiliz bilim dergisi New Statesman tarafından Dünya'nın 50 En Etkili kişisi 2010 yıll anketinde Xi Jinping'i 4.sırada listelemiştir.

Kariyeri

1969-1975 yılları arasında Şaanşi eyaletindeki parti gençlik kollarında görev alan Xi, 1975 ile 1979 yılları arasında Pekin'deki Çinghua Üniversitesinin Kimya bölümünü tamamladı. Ülkede parti içi yükselmede en önemli unsurların başında gençlik kollarında görev almanın önemli olduğu belirtiliyor. 1979-1982 yılları arasında merkezi ordu komitesi ofisi sekreterliği yapan Şi, daha sonra 1985 yılına kadar Hıbey eyaleti Cıngding kasabasında parti komitesi yardımcı sekreterliği gibi görevlerde bulundu. Xi, 1985-1988 yılları arasında Çin'in güneyindeki Fucien eyaletinin Şiamın kentinde vali yardımcılığı yaptı ve 1996 yılına kadar Fucien eyaleti parti organlarında çeşitli görevler yürüttü. 1996 ile 2002 yılları arasında Fucien eyaleti parti komitesi sekreter yardımcısı görevini yürüten Şi, 2002-2007 arası Çin'in ana kesimindeki en zengin eyalet olan Cıciang'da parti komitesi sekreterliği yaptı. Xi Jinping, 2007 yılında ise Çin'in ekonomik başkenti Şanghay şehri parti komitesi sekreterliği görevini üstlendi. 2007 yılından bu yana aynı zamanda Polit Büro daimi üyesi olan Şi, 2008 yılında da halen yürütmekte olduğu Çin Devlet Başkan Yardımcısı görevine getirildi. 7 Kasım'da yapılan 18'inci ÇKP Ulusal Kongresi hazırlık toplantıları sonucu kongrenin genel sekreterliği görevine getirilen Xi, aynı zamanda 18'inci Ulusal Kongenin merkezi komite üyeliği görevini üstlendi.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.