Xochicalco

Xochicalco (Nahuatl teleffuzu: [ʃot͡ʃiˈkaɬko]), Meksika'nın Morelos Eyaleti'nin batısındaki Miacatlán şehrinde yer alan Kolomb öncesi bir arkeolojik alanıdır. Xochicalco ismi Nahuatl dilinde "çiçeklerin evi" anlamına gelmektedir. Sit alanı, Cuernavaca'nın 38 km güneybatısında, Meksiko'dan yaklaşık 76 km uzaklıkta yer almaktadır. Sit alanı, her gün 10: 00-17: 00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olmasına rağmen, gözlemevine girişe sadece öğleden sonraları izin verilmektedir. Xochicalco, Teotihuacan'ın düşüşünden sonra ortaya çıkmıştır ve Xochicalco'nun Teotihuacan İmparatorluğu'nun düşüşünde rol oynadığı düşünülmektedir.

Xochicalco'nun mimarisi ve ikonografisi, Maya dönemi, ve Toluca Vadisi'ndeki Matlatzinca kültürü ile ve Teotihuacan mimarisi ile benzerlik göstermektedir. Bugün, yakınlardaki Cuentepec köyünün sakinleri Nahuatl dilini konuşmaktadır.

Ana tören merkezi, yamaçları kaplayan uzun teraslarda, çoğunlukla kazı yapılmayan yerleşim yapılarının kalıntılarıyla yapay olarak düzenlenmiş bir tepenin üzerindedir. Antik kent, ilk kez M.Ö. 200 yılında işgal edilmiş ve Epiklassik döneme (MS 700 - 900) kadar bir şehir merkezi haline gelmemiştir. Antik kentten günümüze gelen yapıların neredeyse tamamı bu dönemde inşa edilmiştir. Şehir, altın dönemine geldiğinde, şehrin nüfusunun 20.000 kişiye ulaşmış olduğu tahmin edilmektedir.

Xochicalco, UNESCO tarafından ilan edilmiş bir Dünya Mirası alanı ve turistik bir bölgedir.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.