Yüksek Atlama

Yüksek atlama atletizmin bir dalıdır. Koşarak hız kazandıktan sonra sağlam iki dik sehpanın arasındaki çıtanın üzerinden atlayarak yapılır.

Yüksek atlama atletizmin bir dalıdır.

Olimpiyatlarda madalya sıralaması

Erkekler

bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef"
Yıl Altın Gümüş Bronz
1896>|Ellery Clark (USA)|| James Connolly (USA)
Robert Garrett (USA) || align="center"| -
1900>|Irving Baxter (USA)|| Patrick Leahy (GBR) || Lajos Gönczy (HUN)
1904>|Samuel Jones (USA)|| Garrett Serviss (USA) || Paul Weinstein (GER)
1906>|Cornelius Leahy (GBR)|| Lajos Gönczy (HUN) || Themistoklis Diakidis (GRE)
Herbert Kerrigan (USA)
1908>|Harry Porter (USA)|| Georges Andrí© (FRA)
Cornelius Leahy (GBR)
István Somodi (HUN) || align="center"| -
1912>|Alma Richards (USA)|| Hans Liesche (GER) || George Horine (USA)
1920>|Richmond Landon (USA)|| Harold Muller (USA) || Bo Ekelund (SWE)
1924>|Harold Osborn (USA)|| Leroy Brown (USA) || Pierre Lewden (FRA)
1928>|Robert King (USA)|| Benjamin Hedges (USA) || Claude Mí©nard (FRA)
1932>|Duncan McNaughton (CAN)|| Robert Van Osdel (USA) || Simeon Toribio (PHI)
1936>|Cornelius Johnson (USA)|| David Albritton (USA) || Delos Thurber (USA)
1948>|John Winter (AUS)|| Bjí¸rn Paulson (NOR) || George Stanich (USA)
1952>|Walter Davis (USA)|| Kenneth Wiesner (USA) || Josí© da Conceiçí£o (BRA)
1956>|Charles Dumas (USA)|| Charles Porter (AUS) || Igor Kaschkarow (URS)
1960>|Robert Schawlakadse (URS)|| Valeri Brumel (URS) || John Thomas (USA)
1964>|Valeri Brumel (URS)|| John Thomas (USA) || John Rambo (USA)
1968>|Dick Fosbury (USA)|| Ed Caruthers (USA) || Walentin Gawrilow (URS)
1972>|Jüri Tarmak (URS)|| Stefan Junge (GDR) || Dwight Stones (USA)
1976>|Jacek Wszoła (POL)|| Greg Joy (CAN) || Dwight Stones (USA)
1980>|Gerd Wessig (GDR)|| Jacek Wszoła (POL) || Jörg Freimuth (GDR)
1984>|Dietmar Mögenburg (FRG)|| Patrik Sjöberg (SWE) || Zhu Jianhua (CHN)
1988>|Gennadi Awdejenko (URS)|| Hollis Conway (USA) || Rudolf Povarnitsyn (URS)
Patrik Sjöberg (SWE)
1992>|Javier Sotomayor (CUB)|| Patrik Sjöberg (SWE) || Hollis Conway (USA)
Tim Forsyth (AUS)
Artur Partyka (POL)
1996>|Charles Austin (USA)|| Artur Partyka (POL) || Steve Smith (GBR)
2000>|Sergej Kljugin (RUS)|| Javier Sotomayor (CUB) || Abderahmane Hammad (ALG)
2004>|Stefan Holm (SWE)|| Matt Hemingway (USA) || Jaroslav Baba (CZE)


Bayanlar

bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef"
Yıl Altın Gümüş Bronz
1928 >| Ethel Catherwood (CAN) || Lien Gisolf (HOL) || Mildred Wiley (USA)
1932 >| Jean Shiley (USA) || Mildred Didrikson Zaharias (USA) || Eva Dawes (CAN)
1936 >| Ibolya Csák (HUN) || Dorothy Odam (GBR) || Elfriede Kaun (GER)
1948 >| Alice Coachman (USA) || Dorothy Tyler (GBR) || Micheline Ostermeyer (FRA)
1952 >| Esther Brand (SAF) || Sheile Lerwill (GBR) || Aleksandra Chudina (URS)
1956 >| Mildred McDaniel (USA) || Thelma Hopkins (GBR)
Maria Pisareva (AUS) || align="center"| -
1960 >| Iolanda Balas (ROM) || Jarosława Jóźwiakowska (POL)
Dorothy Shirley (GBR) || align="center"| -
1964 >| Iolanda Balas (ROM) || Michele Brown (AUS) || Taisia Tschentschik (URS)
1968 >| Miloslava Rezková (TCH) || Antonina Okorokowa (URS) || Walentina Kosir (URS)
1972 >| Ulrike Meyfarth (FRG) || Jordanka Blagojewa (BUL) || Ilona Gusenbauer (AUT)
1976 >| Rosemarie Ackermann (GDR) || Sara Simeoni (ITA) || Jordanka Blagojewa (BUL)
1980 >| Sara Simeoni (ITA) || Urszula Kielan (POL) || Jutta Kirst (GDR)
1984 >| Ulrike Meyfarth (FRG) || Sara Simeoni (ITA) || Joni Huntley (USA)
1988 >| Louise Ritter (USA) || Stefka Kostadinowa (BUL) || Tamara Bykowa (URS)
1992 >| Heike Henkel (GER) || Alina Astafei (ROM) || Ioamnet Quintero (CUB)
1996 >| Stefka Kostadinowa (BUL) || Niki Bakogianni (GRE) || Inga Babakova (UKR)
2000 >| Jelena Jelesina (RUS) || Hestrie Cloete (RSA) || Kajsa Bergqvist (SWE)
Oana Pantelimon (ROM)
2004 >| Jelena Slessarenko (RUS) || Hestrie Cloete (RSA) || Viktoriya Styopina (UKR)


Dünya Atletizm Şampiyonası`nda dereceler

Erkekler

bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef"
Yıl Altın Gümüş Bronz
1928 >| Ethel Catherwood (CAN) || Lien Gisolf (HOL) || Mildred Wiley (USA)
1932 >| Jean Shiley (USA) || Mildred Didrikson Zaharias (USA) || Eva Dawes (CAN)
1936 >| Ibolya Csák (HUN) || Dorothy Odam (GBR) || Elfriede Kaun (GER)
1948 >| Alice Coachman (USA) || Dorothy Tyler (GBR) || Micheline Ostermeyer (FRA)
1952 >| Esther Brand (SAF) || Sheile Lerwill (GBR) || Aleksandra Chudina (URS)
1956 >| Mildred McDaniel (USA) || Thelma Hopkins (GBR)
Maria Pisareva (AUS) || align="center"| -
1960 >| Iolanda Balas (ROM) || Jarosława Jóźwiakowska (POL)
Dorothy Shirley (GBR) || align="center"| -
1964 >| Iolanda Balas (ROM) || Michele Brown (AUS) || Taisia Tschentschik (URS)
1968 >| Miloslava Rezková (TCH) || Antonina Okorokowa (URS) || Walentina Kosir (URS)
1972 >| Ulrike Meyfarth (FRG) || Jordanka Blagojewa (BUL) || Ilona Gusenbauer (AUT)
1976 >| Rosemarie Ackermann (GDR) || Sara Simeoni (ITA) || Jordanka Blagojewa (BUL)
1980 >| Sara Simeoni (ITA) || Urszula Kielan (POL) || Jutta Kirst (GDR)
1984 >| Ulrike Meyfarth (FRG) || Sara Simeoni (ITA) || Joni Huntley (USA)
1988 >| Louise Ritter (USA) || Stefka Kostadinowa (BUL) || Tamara Bykowa (URS)
1992 >| Heike Henkel (GER) || Alina Astafei (ROM) || Ioamnet Quintero (CUB)
1996 >| Stefka Kostadinowa (BUL) || Niki Bakogianni (GRE) || Inga Babakova (UKR)
2000 >| Jelena Jelesina (RUS) || Hestrie Cloete (RSA) || Kajsa Bergqvist (SWE)
Oana Pantelimon (ROM)
2004 >| Jelena Slessarenko (RUS) || Hestrie Cloete (RSA) || Viktoriya Styopina (UKR)

Bayanlar

bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef"
Yıl Altın Gümüş Bronz
1983 >| Tamara Bykowa (URS) || Ulrike Meyfarth (FRG) || Louise Ritter (USA)
1987 >| Stefka Kostadinowa (BUL) || Tamara Bykowa (URS) || Susanne Beyer (GDR)
1991 >| Heike Henkel (GER)|| Jelena Jelesina (URS) || Inga Babakowa (URS)
1993 >| Ioamnet Quintero (CUB) || Silvia Costa (CUB) || Sigrid Kirchmann (AUT)
1995 >| Stefka Kostadinowa (BUL) || Alina Astafei (GER)|| Inga Babakowa (UKR)
1997 >| Hanne Haugland (NOR) || Olga Kaliturina (RUS)
Inga Babakowa (UKR) || align="center"| -
1999 >| Inga Babakowa (UKR) || Jelena Jelesina (RUS) || Swetlana Lapina (RUS)
2001 >| Hestrie Cloete (RSA) || Inga Babakowa (UKR) || Kajsa Bergqvist (SWE)
2003 >| Hestrie Cloete (RSA) || Marina Kuptsewa (RUS) || Kajsa Bergqvist (SWE)
2005 >| Kajsa Bergqvist (SWE) || Chaunte Howard (USA) || Emma Green (SWE)

Dünya Rekorları

Erkekler

* : IAAF resmi sonuçları bgcolor="#dfdfdf" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef"
Yükseklik İsim Ülke Tarih Şehir
| Javier Sotomayor || CUB || 27 Haziran 1993 || Salamanca
| Javier Sotomayor || CUB || 29 Haziran 1989 || San Juan
| Javier Sotomayor || CUB || 8 Eylül 1988 || Salamanca
| Carlo Thrí¤nhardt || FRG || 26 Ekim 1988 || Berlin
| Patrik Sjöberg || SWE || 30 Haziran 1987 || Stokholm
| Igor Paklin || URS || 4 Eylül 1985 || Kobe
| Rudolf Powarnizin || URS || 11 Ağustos 1985 || Donezk
| Dietmar Mögenburg || FRG || 24 Şubat 1985 || Berlin
| Zhu Jianhua || CHN || 10 Haziran 1984 || Eberstadt
| Zhu Jianhua || CHN || 22 Eylül 1983 || Şanghay
| Zhu Jianhua || CHN || 11 Haziran 1983 || Pekin
| Gerd Wessig || GDR || 1 Ağustos 1980 || Moskova
| Dietmar Mögenburg || FRG || 26 Mayıs 1980 || Rehlingen
| Jacek Wszola || POL || 25 Mayıs 1980 || Eberstadt
| Wladimir Jaschtschenko || URS || 16 Haziran 1978 || Tiflis
| Wladimir Jaschtschenko || URS || 12 Mart 1978 || Milano
| Wladimir Jaschtschenko || URS || 12 Mart 1978 || Milano
| Wladimir Jaschtschenko || URS || 3 Temmuz 1977 || Richmond
| Dwight Stones || USA || 4 Ağustos 1976 || Philadelphia
| Dwight Stones || USA || 5 Haziran 1976 || Philadelphia
| Dwight Stones || USA || 11 Temmuz 1973 || Münih
| Patrick Matzdorf || USA || 3 Haziran 1971 || Berkeley
| Ni Chih-Chin || CHN || 11 Ağustos 1970 || Shangsha
| Valeri Brumel || URS || 21 Temmuz 1963 || Moskova
| Valeri Brumel || URS || 29 Eylül 1962 || Moskova
| Valeri Brumel || URS || 22 Temmuz 1962 || Palo Alto
| Valeri Brumel || URS || 31 Ağustos 1961 || Sofya
| Valeri Brumel || URS || 16 Haziran 1961 || Moskova
| Valeri Brumel || URS || 18 Haziran 1961 || Moskova
| Valeri Brumel || URS || 28 Ocak 1961 || Leningrad
| John Thomas || USA || 1 Temmuz 1960 || Palo Alto
| John Thomas || USA || 1 Temmuz 1960 || Palo Alto
| John Thomas || USA || 24 Haziran 1960 || Bakersfield
| John Thomas || USA || 21 Mayıs 1960 || Cambridge
| John Thomas || USA || 30 Nisan 1960 || Philadelphia
| Juri Stepanow || URS || 13 Temmuz 1957 || Leningrad
| Charles Dumas || USA || 29 Haziran 1956 || Los Angeles
| Walter Davis || USA || 27 Haziran 1953 || Dayton
| Lester Steers || USA || 17 Haziran 1941 || Los Angeles
| Lester Steers || USA || 24 Mayıs 1941 || Los Angeles
| Lester Steers || USA || 26 Nisan 1941 || Seattle
| William Stewart || USA || 26 Nisan 1941 || Provo
| Melvin Walter || USA || 12 Ağustos 1937 || Malmö
| David Albritton || USA || 12 Temmuz 1936 || New York
| Cornelius Johnson || USA || 12 Temmuz 1936 || New York
| Walter Marty || USA || 28 Nisan 1934 || Palo Alto
| Walter Marty || USA || 13 Mayıs 1933 || Fresno
| Harold Osborn || USA || 27 Mayıs 1924 || Urbana
| Clinton Larsen || USA || 1 Haziran 1917 || Provo
| Edward Beeson || USA || 2 Mayıs 1914 || Berkeley
| George Horine || USA || 18 Mayıs 1912 || Palo Alto
| George Horine || USA || 29 Mayıs 1912 || Palo Alto
| Patrick Leahy || IRL || 24 Temmuz 1898 ||Limerick
| Michael Sweeney || USA || 21 Eylül 1895 ||New York
| Michael Sweeney || USA || 2. September 1895 || Bayone
| Michael Sweeney || USA || 28. August 1895 || New York
| James Ryan || IRL || 19. August 1895 || Tipperary
| Michael Sweeney || USA || 8. Oktober 1892 || New York
| George Rowdon || GBR || 5. August 1890 || Haytor Camp
| William Page || USA || 7. Oktober 1887 || Philadelphia
| William Page || USA || 15. August 1887 || Stourbridge
| Patrick Davin || IRL || 5. Juli 1880 || Carrick
| Marshall Brooks || GBR || 7 Nisan 1876 || Londra
| Marshall Brooks || GBR || 17 Mart 1876 || Oxford
| Michael Glazebrook || GBR || 22 Mart 1875 || Londra
| Marshall Brooks || GBR || 30 Mart 1874 || Londra
| Tom Davin || IRL || 7 Temmuz 1873 || Dublin
| Ronald Mitchell || GBR || 3 Nisan 1871 || Londra
| Ronald Mitchell || GBR || 9 Nisan 1870 || Londra
| Thomas Little || GBR || 12 Nisan 1867 || Londra
| J. A. Harwood || GBR || 26 Kasım 1866 || Londra
| Herbert Brooks || GBR || 26 Kasım 1866 || Londra
| Thomas Little || GBR || 23 Mart 1866 || Londra
| John Roupell || GBR || 23 Mart 1866 || Londra
| John Roupell || GBR || 5. Mí¤rz 1866 || Cambridge
| Tom Mitchell || GBR || 9. Juli 1864 || Liverpool
| Robert Burton || GBR || 27 Mart 1860 || Harrow
| Henry Powel || GBR || 15 Mart 1860 || Oxford
| Hanmer Webb || GBR || 17 Mart 1857 || Cambridge
| Francis Temple || GBR || 21 Eylül 1850 || Woolwich
| Thomas Roper || GBR || 1 Nisan 1850 || Newcastle
| Richard Armstrong || GBR || 5 Ağustos 1839 || Dalkeith
| John Pattison || GBR || 6 Mayıs 1837 || Mount Benger
| Thomas Anderson || GBR || 24 Temmuz 1829 || Innerleithen
| Adam Wilson || GBR || 26 Eylül 1827 || Innerleithen


Bayanlar

bgcolor="#dfdfdf" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef" bgcolor="#efefef"
Yükseklik İsim Ülke Tarih Şehir
| Stefka Kostadinowa || BUL || 30 Ağustos 1987 || Roma
| Stefka Kostadinowa || BUL || 31 Mayıs 1986 || Sofya
| Stefka Kostadinowa || BUL || 20 Temmuz 1984 || Berlin
| Ludmila Andonowa || BUL || 25 Mayıs 1986 || Sofya
| Hestrie Cloete || RSA || ||
| Tamara Bykowa || URS || 22 Haziran 1984 || Kiev
| Tamara Bykowa || URS || 25 Ağustos 1983 || Pisa
| Tamara Bykowa || URS || 21 Ağustos 1983 || Londra
| Ulrike Meyfarth || FRG || 21 Ağustos 1983 || Londra
| Ulrike Meyfarth || FRG|| 8 Ağustos 1982 || Atina
| Sara Simeoni || ITA || 4 Ağustos 1978 || Brescia
| Sara Simeoni || ITA || 31 Ağustos
|| Prag
| Rosemarie Ackermann || GDR || 26 Ağustos 1977 || Berlin
| Rosemarie Ackermann || GDR || 14 Ağustos 1977 || Helsinki
| Rosemarie Ackermann || GDR || 26 Ağustos 1977 || Berlin
| Rosemarie Ackermann || GDR || 8 Mayıs 1976 || Dresden
| Rosemarie Ackermann || GDR || 3 Haziran 1977 || Dresden
| Rosemarie Witschas || GDR || 8 Eylül 1974 || Rom
| Jordanka Blagojewa || BUL || 24 Eylül 1972 || Zagreb
| Rosemarie Witschas || GDR || 24 Ağustos 1974 || Berlin
| Ilona Gusenbauer || AUT || 4 Eylül 1971 || Viyana
| Ulrike Meyfarth || FRG || 4 Eylül 1972 || Münih
| Iolanda Balas || ROM || 16 Haziran 1961 || Bükreş
| Iolanda Balas || ROM || 8 Haziran 1961 || Bükreş
| Iolanda Balas || ROM || 18 Haziran 1961 || Bükreş
| Iolanda Balas || ROM || 15 Nisan 1961|| Bükreş
| Iolanda Balas || ROM || 10 Temmuz 1960 || Bükreş
| Iolanda Balas || ROM || 6 Haziran 1960 || Bükreş
| Iolanda Balas || ROM || 21 Eylül 1959 || Bükreş
| Iolanda Balas || ROM || 18 Ekim 1958 || Bükreş
| Iolanda Balas || ROM || 4 Ekim 1958 || Bükreş
| Iolanda Balas || ROM || 31 Temmuz 1958 || Poiana Stalin
| Iolanda Balas || ROM || 22 Haziran 1958 || Kaloşvar
| Iolanda Balas || ROM || 7 Haziran 1958 || Bükreş
| Cheng Feng-jung || CHN || 17 Kasım 1957 || Pekin
| Mildred McDaniel || USA || 1 Aralık 1956 || Melbourne
| Iolanda Balas || ROM || 13 Ekim 1957 || Bükreş
| Iolanda Balas || ROM || 14 Temmuz 1956 || Bükreş
| Thelma Hopkins || GBR || 5 Mayıs 1956 || Belfast
| Alexandra Tschudina || URS || 22 Mayıs 1954 || Kiev
| Sheila Lerwill || GBR || 7 Temmuz 1951 || Londra
| Fanny Blankers-Koen || HOL || 30 Mayıs 1943 || Amsterdam
| Dorothy Odam || GBR || 29 Mayıs 1939 || Brentwood
| Ilsebill Pfenning || SUI || 27 Temmuz 1941 || Lugano
| Esther van Heerden || SAF || 29 Mart 1941 || Stellenbosch
| Jean Shiley || USA || 7 Ağustos 1932 || Los Angeles
| Mildred Didrikson || USA || 7 Ağustos 1932 || Los Angeles


Atletizm

Spor Portalı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Yüksek Atlama
yüksek atlama