Yüksek Hızlı Tren

Yüksek Hızlı Tren (YHT), Türkiye'nin ilk hızlı trenidir. YHT'nin seferlerine başlaması ile birlikte Türkiye bu teknolojiyi kullanan ülkeler arasında Avrupa'da 6. Dünya'da 8. ülke olmuştur.Yüksek Hızlı Tren
Yüksek Hızlı Tren
Yüksek Hızlı Tren (YHT), Türkiye'nin ilk hızlı trenidir. YHT'nin seferlerine başlaması ile birlikte Türkiye bu teknolojiyi kullanan ülkeler arasında Avrupa'da 6. Dünya'da 8. ülke olmuştur.

TCDD bu treninin adını belirlemek bir için anket yapmış. Ankette En yüksek oyu; Türk Hızlı Treni, Türk Yıldızı, Turkuaz, Kardelen, Çelik Kanat, Yıldırım, Davos Ekspresi ve Yüksek Hızlı Tren isimleri almış, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 1 Mart 2009 gününde İran ziyareti sırasında TRT'ye Yüksek Hızlı Tren adında karar kıldıklarını açıklamıştır.

Ankara-Eskişehir güzergahında hizmet veren Yüksek Hızlı Tren saatte 250 kilometre hıza yükselebiliyor. 8 motora sahip olan trende arıza durumunda bir diğer motorun devreye girerek trenin yolda kalmasını önleyen bir sistem bulunmaktadır.

Ankara-Eskişehir arasını yaklaşık 1 saat 20 dakikada alan hızlı trenin, alt yapı çalışmalarının bitimiyle bu sürenin 1 saat 5 dakikaya ineceği belirtiliyor. YHT, tamamı elektrikli, sinyalli ve çift hatlı hızlı demiryolu üzerinde yol alacak. TCDD genel müdürü Süleyman Karaman, trenin bir elektrik kesintisi durumuna karşın yedek güce sahip olduğunu, ayrıca elektrik aldıkları santrallerin de yedekli olduğunu, bu nedenle trenin yolda kalma riski bulunmadığını ifade etmiştir.

17,5 milyon avroya mal olan ve 419 yolcu kapasiteli set ile hizmet veren YHT'de 55 business, 354 birinci sınıf , 2 bedensel engelli koltuğu, 8 kafeterya, radyo ve kapalı devre televizyon sistemi yer almaktadır. YHT'nin business bölümünde 2 1 düzeninde deri kaplı koltuklar, 4 farklı müzik kanalından en az 4 saat süre yayın yapabilecek ses ve görsel yayın sistemi ile dizüstü bilgisayarlar için güç kaynağı bulunuyor . Birinci sınıf yolcu bölümünde ise 2 2 düzeninde kumaş kaplı birinci sınıf koltuklar ve müzik sistemi bulunuyor. Tavanda LCD ekranın bulunduğu setlerde ve koltukların arkasındaki tekerlekli sandalye bölümü ve özel tasarlanmış tuvaletler engelli yolcuların ihtiyacının giderilmesini sağlayacak. Yolculuk esnasında dışarıdan düşük gürültü gelmesi için hızlı trenin ses yalıtım seviyesi yükseltildi. Yolcuların olası kulak rahatsızlıklarının önlenmesi için basınç dengeleme sistemi kuruldu.

YHT ilk olarak 13 Mart 2009 günü saat 09.40'ta Ankara'dan Eskişehir'e hareket etti. İlk sefer sırasında başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir süre makinistlik yaptı.

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Yüksek Hızlı Tren
Yüksek Hızlı Tren