Yıldız Parkı

Yıldız Parkı İstanbul'un tarihi parklarından, Osmanlı Devleti zamanında saraya mensup hanımların mesire yeriydi. Yerinin güzelliği bakımından fevkalade olması, ağaçlarının gönüllere ferahlık veren hali, Üçüncü Selim Hanın annesinin dikkatini çektiğinden buraya ilk köşkü yaptırdı. Daha sonraİkinci Mahmud Han da başka bir köşk inşa ettirdi. Sultan Abdülaziz Han zamanında köşkler çoğaltıldı. Çadır, Malta, Şale, Bahçıvanbaşı, Talimhane, Acem köşkleri buradaki köşklerin en önemlileriydi. Bugün

Yıldız Parkı

Yıldız Parkı İstanbul'un tarihi parklarından, Osmanlı Devleti zamanında saraya mensup hanımların mesire yeriydi. Yerinin güzelliği bakımından fevkalade olması, ağaçlarının gönüllere ferahlık veren hali, Üçüncü Selim Hanın annesinin dikkatini çektiğinden buraya ilk köşkü yaptırdı. Daha sonraİkinci Mahmud Han da başka bir köşk inşa ettirdi. Sultan Abdülaziz Han zamanında köşkler çoğaltıldı. Çadır, Malta, Şale, Bahçıvanbaşı, Talimhane, Acem köşkleri buradaki köşklerin en önemlileriydi. Bugün bunlardan Çadır, Malta, Şale köşklerinden başka hepsi yıkılmıştır. Koru, usta bahçıvanların bakımı ile tabiiliği bozulmadan zenginleştirilip güzelleştirildiği için o zamanlar emsalsiz yerlerden biriydi.

Sultan Abdülhamid Han, Dolmabahçe Sarayında oturmayıp Yıldız'a yerleşti. Kısa zamanda küçük köşkler, Hamidiye Camii, ayrıca çini, marangozhane, tamirhane, bıçkıhane, dökümhane, kilithane ayar atölyeleri yaptırdı. Burada saray, köşk, atölyelerden başka 14.000'den fazla askerin barınacağı kışla vardı.

Bu parktaki Talimhane köşkü, Alman İmparatoru İkinci Wilhelm İstanbul'a geldiği zaman resmi geçidi rahat seyredebilmesi için padişah tarafından üç günde yaptırıldı. Sultan Abdülhamid Han bazı akşamlar buraya gelir askerlerin talimlerini takip eder, yemek yiyişlerini seyreder, karavanalarını tadardı.

Eskiden Yıldız Parkında çini fabrikası ile Şale Köşkü arasında hayvanat bahçesi vardı. Burada çoğu hükümdarlar tarafından hediye gönderilen çeşit çeşit hayvanlar bulunuyordu. Hayvanat bahçesinden günümüze kalan tek hatıra yıkık dökük bir iki kafestir.

Bugün Yıldız Parkı eski hatıraların yattığı, tarihi sarayların bir kısmının bulunduğu, herkese açık İstanbul'un en büyük mesire yeridir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Yanıtlar