--}}

Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü

Film

Film | Film adı = Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi`ın Dönüşü | Film afişi = | Yönetmen = Richard Marquand | Yapımcı = Howard KazanjianGeorge LucasRick McCallum | Senaryo yazarı = George LucasLawrence Kasdan | Oyuncular = Mark HamillHarrison FordCarrie FisherBilly Dee Williams | Müzik = John Williams | Yapım yılı, ülkesi = 1983, A.B.D. | Dağıtım şirketi = 20th Century Fox | Süre = 134 dk. | Dil = İngilizce | Bütçe = 32,500,000 A.B.D. doları | IMDb-no = 0086190

Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi`ın Dönüşü, ``Richard Marquand`` tarafından yönetilmiş Star Wars (Yıldız Savaşları) serisine ait olan 1983 yapımı bir bilim kurgu filmidir. Yapım sıralamasına göre film serinin 3. filmidir. Fakat hikayenin kronolojik sıralamasına göre serinin 6. ve son filmidir.

Film 25 Mayıs 1983 tarihinde sinemalarda gösterime girmiştir.

Olay Örgüsü

spoiler Serinin son filminde, Luke Skywalker ve arkadaşları, Bulut gezegeninde Karbon dondurucuda Boba Fett`e teslim edilen ve Jabba the Hutt tarafından borcu için tutsak alınan Han Solo`yu kurtarmak üzere Tatooine gezegenine giderler.Ama Jabba the Hutt Luke un Jedi güçlerini küçümser,onu ve beraberindekileri sarlac canavarına yem etmek üzere kum denizine götürür.Fakat Luke gücü kullanarak (Birazda R2D2`nun yardımıyla) Jabba ve adamlarını kum denizine gömer. O esnada İmparatorluk Ölüm Yıldızı`nı isyanı yoketmek üzere tam güçle hazırlamaktadır, bu arada isyan güçleri de güçlü bir saldırı yapmak için uzay istasyonunda yerleşmişlerdir.

Luke Skywalker, eğitimini sona erdirmek için sabırsızlanmaktadır. Ama o çoktan büyük bir Jedi olmuştur. Degobah`a döner ve Yodayı hasta,bitkin bir halde bulur. Yoda`dan Darth Vader`ın babası olduğunu artık kesin bir biçimde öğrendiğinde yıkılır. Yoda o sırada güçle bütünleşerek yok olur. Oda öğrencisi Obi-Wan gibi güçle bütünleşmiştir. Luke kafası karışmış bir halde düşünürken Obi-wan belirir ve ona babası hakkında neden gerçeği anlatmadığını ve Leia`nın ikiz kız kardeşi olduğunu söyler. Babası hakkında yalan söylediği için Luke Obi-wan`a kızgındır ama bu çok fazla sürmez. Luke ittifak güçlerine katılır ve 2. Ölüm yıldızının yok edilmesi görevinde yine eski dostları Han ve Leia`nın yanında yer alır.Endor ayında,ittifak kuvvetleri ve imparatorluk ordusu savaşır.Tam bu sırada Luke babası Vader`ı aydınlık tarafa çekmeye çalışmaktadır.Ama Vader Luke`u imparatora teslim eder. Luke onu kışkırtan tüm bu savaşların ve acıların, anne ve babasından yoksun kalmasının sorumlusu olan imparatora daha fazla dayanamaz ve saldırır. Ama imparatorun sadık hizmetkarı Darth Vader buna engel olur. Darth Vader ve Luke, Baba ve oğul iğrenç imparatorun önünde savaşırlar. Luke kaçar ama Vader Leia`yı farketmiştir. İşte bu Luke`a büyük bir güç verir. Leia`yı kaybetme dürtüsüyle, tıpkı Anakin`in Padme`ye olan kaybetme dürtüsünde olduğu gibi saldırır. Buna engel olacak babası olsa bile. Ve Darth Vader karanlıklar lordu Luke`un yeşil ışın kılıcının darbesiyle,elini kaybetmiş bir halde yere yığılır. İmparator Darth Sidious için Luke yeni bir Anakin,Vader`da yeni bir Doukuu`dur artık. "Babanı öldür ve benim yanımda yer al" der İmparator. Luke reddeder. Karanlıklar efendisi öfkeyle sith yıldırımlarını yağdırmaya başlamıştır bile. Luke çırpınır, babasına seslenir. Vader doğrulur. Karar vermelidir. İşte o an içindeki Anakin uyanır. Sith lordu imparator Palpatin,Darth Sidious Anakin`in kollarında hava boşluğuna sürüklenir. Anakin Darth Sidious `un yıldırımlarına maruz kalmış ve ölmek üzeredir. Luke babasını hargara kadar sürükler. Ama Anakin yere yığılır. Son bir isteği vardır. Luke`u oğlunu bir kez olsun kendi gözleriyle görebilmek. Luke babasını yıllarca Vader`a hapseden kaskı çıkarır. Anakin Moustafar`daki düellodan arta kalan hasarlı yüzüyle gülümsemektedir. Pişmandır ama Darth Vader ölmüş, Anakin Skywalker`da güçle bütünleşmektedir.

Dışarıda ise ittifak güçleri zafer kazanmış ve 2. Ölüm Yıldızı`da yokedilmiştir. Luke babasıyla vedalaşıp, cesedi ile beraber Endora inmiştir .Son sahnede Anakin Skywalker,Yoda ve Obi-Wan güçle bütünleşmiş halde Luke a görünürler ve efsane mutlu sonla biter.

endspoiler

KaynaklarYıldız Savaşları-filmler Yıldız Savaşları-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.