Y��Kseltgenme Indirgenme Reaksiyonlar��

Yükseltgenme

Oksidasyon ya da yükseltgenme, elektronların bir atom ya da molekülden ayrılmasını sağlayan kimyasal tepkimedir.

oksidasyon

Oksidasyon ya da yükseltgenme, elektronların bir atom ya da molekülden ayrılmasını sağlayan kimyasal tepkimedir.

Redoks Tepkimeleri

Redoks Tepkimeleri Elektron alışverişine dayanan kimyasal tepkimelerdeki rolü anlaşılmadan evvel demirin paslanmasında (4Fe+ 302 ® 2Fe2O3) olduğu gibi bir elementin oksijenle birleştiği tepkimeler yükseltgenme (oksitlenme); bakır oksitin hidrojenle indirg...

Karanlık devre reaksiyonları

Karanlık evre reaksiyonları, fotosentezde ışığa ihtiyaç duymadığı halde ışıklı devre reaksiyonlarının ürünlerine ihtiyaç duyan kimyasal reaksiyonlardır. Bu reaksiyonda karbondioksite ihtiyaç duyulur, karbondioksit glikoza dönüştürülür.

İndirgenme

İndirgenme (veya ''redüksiyon'', Latince: ''reductio'' = geri getirme), bir atomun ya da bir molekülün başka bir atomdan ya da bir molekülden ayrılmış olan bir veya daha fazla elektronu almasını sağlayan kimyasal tepkimedir. Nötr haldeki bir atom indirgen...

Redoks

Redoks (oksidoredüksiyon) ingilizce ``reduction`` (indirgenme) ve ``oxidation`` (yükseltgenme) kelimelerinin kısaltılmasından elde edilmiş bir kelime olup elektron alış-verişinin olduğu kimyasal tepkimeleri belirtmek için kullanılır.

ışık reaksiyonu evresi

Yükseltgeme

Yükseltgenme indirgenme reaksiyonları

Redoks (oksidoredüksiyon) ingilizce reduction (indirgenme) ve oxidation (yükseltgenme) kelimelerinin kısaltılmasından elde edilmiş bir kelime olup elektron alış-verişinin olduğu kimyasal tepkimeleri belirtmek için kullanılır.