Yaşayan Ölülerin Gecesi (film Serisi)

''Night of the Living Dead'' Karl Hardman Russell Streiner ''Dawn of the Dead'' Richard P. Rubinstein ''Day of the Dead'' Richard P. Rubinstein ''Land of the Dead'' Mark Canton Bernie Goldmann Peter Grunwald ''Diary of the Dead'' Peter Grunwald Sam Englebardt Artur Spigel Ara Katz ''Survival of the Dead'' Paula Devonshire

Night of the Living Dead Karl Hardman Russell Streiner Dawn of the Dead Richard P. Rubinstein Day of the Dead Richard P. Rubinstein Land of the Dead Mark Canton Bernie Goldmann Peter Grunwald Diary of the Dead Peter Grunwald Sam Englebardt Artur Spigel Ara Katz Survival of the Dead Paula Devonshire |senarist = |hikaye = |uyarlama = |anlatıcı = |oyuncular = |müzik = |görüntü_yönetmeni = |sanat_yönetmeni = |kurgu = |stüdyo = |dağıtıcı = The Walter Reade Organization (1) United Film Distribution Company (2-3) Universal Pictures (4) The Weinstein Company (5) Magnet Releasing (6) |cinsi = Sinema filmi |türü = Korku |renk = |yapım_yılı = 1968 - 2010 |çıkış = |süre = |ülke = ABD |dil = İngilizce |bütçe = |hasılat = |önceki_film = |devam_filmi = |diğer_adları = |resmi_websitesi = }} Yaşayan Ölülerin Gecesi film serisi ya da George A. Romero'nun Ölüler Serisi George A. Romero tarafından yazılıp yönetilen altı zombi korku filminden oluşur. Romero'nun John A. Russo ile birlikte yazdığı 1968 yapımı Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead) ile başlayan serinin sonraki tüm filmleri ... of the Dead şeklinde adlandırılmıştır. Birbirine çok bağlantılı olmayan serinin filmlerinde bir grup insan, birden ortaya çıkarak hızla yayılan bir zombi felaketinden kurtularak hayatta kalmaya çalışır. Serinin son filmi olan Survival of the Dead 2010'da dağıtıma çıkmıştır. Geçmiş Night of the Living Dead'in başarısının ardından filmin iki yaratıcısı arasında serinin nasıl devam etmesi gerektiği konusunda görüş ayrılığı başladı. Özgün film, dağıtımcının filmin ismini değiştirirken telif hakkı ifadelerini eklemeyi unutması üzerine kamu malı haline geldi. Bu ilk üç filmde ırkçılıktan tüketim toplumuna kadar çeşitli konularda sosyal eleştiriler bulunuyordu. Serideki filmler birbirini doğrudan takip edecek şekilde çekilmedi, ancak ortak noktaları hepsinde yaşayan ölülerin ortaya çıkmasına sebep olan bir salgının gerçekleşmesidir. Filmlerde öykü farklı kahramanlarla benzer şekilde gelişir ancak çekildikleri dönemin gerçek zamanını yansıtmaları sayesinde birbirinin zamansal açıdan devamı gibi görünürler. Tekrar eden tek kahraman, Diary of the Dead filmindeki baş karakterleri soyan çavuştur. Alan van Sprang'in oynadığı bu karakter Survival of the Dead'in baş kahramanı olur. Beşinci film gerçek dünyanın ilerleyişinden ayrılarak geçmişe döner ve ilk filmdeki olayların başlangıcını anlatır. Filmlerde mutlu son yoktur, her filmde bir öncekine göre daha da kötüleşmiş bir dünya vardır ve zombilerin sayısı daha da artmıştır. == Özet Night of the Living Dead (Yaşayan Ölülerin Gecesi) (1968) Filmde Ben Huss (Duane Jones), Barbra (Judith O'Dea) ve beş kişi daha Pensilvanya kırsalında bir çiftik evinde mahsur kalırlar ve gizemli biçimde hayata dönmüş zombiler eve saldırırken hayatta kalmaya çalışırlar.

Dawn of the Dead (Zombi) (1978)

Night of the Living Dead filminde kurulmuş olan senaryo bir kez daha takip edilir. ABD'de ve muhtemelen tüm dünyada yeni ölmüş insanların hayata dönmesine ve insan etiyle beslenen zombiler haline gelmesine sebep olan bir fenomen yaşanmaktadır. Bu olayın gerçek sebebi bilinmemektedir. Ülke hükümeti ile yerel yönetimlerin tüm çabasına rağmen durum kontrol altına alınamaz, sosyal bir çöküntü yaşanır ve felaketten kurtulanlar hayatta kalmak için saklanacak yer ararlar. Eski özel tim mensupları Roger (Scott Reiniger) ve Peter (Ken Foree), helikopter pilotu Stephen (David Emge) ile kız arkadaşı Francine'e (Gaylen Ross) katılarak şehirden kaçmayı planlar. Zombilerden kaçarken bir alışveriş merkezine sığınırlar. İçerideki zombileri öldürüp merkezin kapılarını da kamyonlarla bloke ederek diğer zombilerin içeri girmesini engellerler. Bir süre sonra bir motorsiklet çetesi zorla alışveriş merkezine girer ve ardından yüzlerce zombi içeriyi işgal eder.

Day of the Dead (Zombi - Ölüm Günü) (1985)

Dawn of the Dead'deki olaylardan bir süre sonra zombiler dünyaya hükmetmeye başlar. Hükümetin geride kalan birimleri ve bir yeraltı ordusu tarafından desteklenen bir bilim ekibi, zombi fenomenini inceleyerek bunu durdurmanın veya geriye döndürmenin yollarını arar. Kıt kaynaklar, hayatta kalan diğer gruplarla iletişim kurulamaması ve bilimsel araştırmaların olumsuz sonuçları sebebiyle bilimadamları ile askerler arasında gerginlik vardır. Projenin başındaki bilimadamı Dr. Logan (Richard Liberty) yeni ölmüş askerleri gizlice deneylerinde kullanmakta ve zombilerin evcilleştirilebileceğini ispatlamaya çalışmaktadır. Ancak gizli sığınak sonunda zombiler tarafından işgal edilir.

Land of the Dead (2005)

Önceki filmden yıllar sonra geriye birkaç insan kalmıştır. Kalanların bir kısmı Pittsburgh, Pensilvanya'daki yarı feodal hükümete sığınmıştır. Üç yanı nehirlerle kalan sınırı ise elektrikli telle korunan bu şehir bir sığınak haline gelmiştir. Şehrin Fiddler's Green bölgesinde zenginler ve güçlüler lüks içinde yaşarlarken, toplumun geri kalanı hayatta kalmaya çalışmaktadır. Çok büyük bir silahlı gücü elinde tutan Paul Kaufman (Dennis Hopper) şehre hükmetmektedir. Normalden daha zeki ve bilinçli bir zombi olan Big Daddy (Eugene Clark) diğer zombileri silah kullanmak ve insanların müdafaasını aşmak konusunda yönlendirir. Zombiler öğrenmeye ve bunları uygulamaya, hatta birbirleriyle iniltilerle iletişim kurmaya başlarlar. Big Daddy nehrin aslında bir engel olmadığını anladığında zombilere şehre saldırmak için liderlik eder. Nehir tarafından zombilerin gelmesi sonucunda, daha önce zombileri dışarıda tutmaya yarayan elektrikli teller şimdi insanların kaçmasına engel olur.

Diary of the Dead (2007)

İlk zombi salgını sırasında geçen bu filmde, korku filmi çekmekte olan bir grup öğrenci, evlerine dönmeye çalışırken olup bitenleri belgesel şeklinde filme alırlar. Ancak bir süre sonra hayatta kalmak için zombilerden kaçmaya başlayacaklardır.

Survival of the Dead (2010)

Filmin ilk yarısında, eskiden albay olan ancak başarısız bir operasyonda birçok Ulusal Muhafız'ın ölüp zombileşmesine sebep olduğu için rütbesi düşürülen Çavuş Sergeant "Nicotine" Crockett'in (Alan van Sprang) yaşadıkları anlatılır. Crockett mevzisini diğer askerler Kenny (Eric Woolfe), Francisco (Stefano Colacitti) ve Tomboy (Athena Karkanis) ile birlikte terk eder ve önceki filmdeki kahramanları soymaya çalışır. == Tepkiler Yorum siteleri

Ödüller

Ayrıca bakınız *Yaşayan Ölülerin Dönüşü film serisi

Notlar

I. Serinin filmlerinin Türkçe isimlendirmesinde, özgün isimlendirmedeki ... of the Dead standardına dikkat edilmemiştir. Örneğin ikinci film olan Dawn of the Dead Türkçede basitçe Zombi başlığıyla gösterime girmiştir. Bu sebeple bütünlüğü sağlamak adına, madde boyunca özgün serideki film isimleri kullanılmıştır.

Kaynakça

Dış bağlantılar

* * * * * *

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Yaşayan Ölülerin Gecesi (film Serisi) ilgili konular