Yaşlı Pliny

Pavia

Pavia, kuzeybatı İtalya'daki Lombardiya bölgesinin ve Pavia ili'nin merkezi olan şehir ve yerel idare bakımından bir komün.

Suetonius

Gaius Suetonius Tranquillus (69/75 civarı - 130'dan sonra), Suetonius olarak da bilinen, Roma'nın en dikkat çeken tarihçisi ve biyografi yazarı.

Büyük Roma Yangını

Büyük Roma Yangını, 19 Temmuz 64 de başlayıp yaklaşık bir hafta süren ve Başkent Roma'nın yüzde onunun yanmasına neden olan büyük yangın.

Lollia Paulina

Lollia Paulina (d. ? - ö. 49) Roma İmparatoru Caligula`nın üçüncü karısı.

Gaius Suetonius Paulinus

Gaius Suetonius Paulinus, (Paullinus olarakta bilinir), Daha çok Iceni kraliçesi Boudica`nın isyanında kazandığı zaferle ile hatırlanan Roma`lı general.

Jeofizik Tarihi

Jeofiziğin tarihsel gelişimini iki ana motive edici güc yönlendirmektedir. Bunlardan birincisi, insanlığın bilimsel anlamda Yeryuvarı`nı araştırma "merak"ıdır. İkincisi ise ekonomik/ticari olarak Yerküre kaynaklarından/doğal afetlerden(petrol, m...

Marcus Antonius Pallas

Marcus Antonius Pallas (1 civarı–63) Roma İmparatorları Claudius ve Nero`nun saltanatları sırasında sekreter olarak görev yapmış olan Yunanlı azatlı köle. Küçük kardeşi Marcus Antonius Felix, Yahudiye eyaleti procurator`u olarak görev yapmıştır....

Octavia Portikosu

Porticus Octavia ile karıştırılmamalıdır. Porticus Octaviae (Octavia Portiko'su ; İtalyanca: Portico di Ottavia) Roma'da bulunan bir antik dönem yapısı.

İtalya (Roma eyaleti)

İtalya, Roma Cumhuriyeti ve ardından gelen Roma İmparatorluğu döneminde İtalya yarımadasına verilen isim.== Cumhuriyet ve Augustus'un düzenlemeleri döneminde İtalya ==Cumhuriyet döneminde, İtalya (Rubicon'dan Calabria'ya kadar uzanıyordu) bir Roma eyaleti...