--}}

Yaban Kazı

Yaban Kazı, ördekler familyasından, kamışlı sularda yaşayan ve yalnız bitki ile beslenen büyük ve göçücü bir kuş.

Yaban Kazı, ördekler familyasından, kamışlı sularda yaşayan ve yalnız bitki ile beslenen büyük ve göçücü bir kuş. Uzunluğu 80-90 santim kadardır. Yaban kazı yiyeceğinin hemen tamamını karadan temin eder. Tarlaları ve bostanları ziyaret ederek çiftçilere büyük zarar verir. Yaşını almış dişileri 7 -14 beyaz yumurta yumurtlar. Yaban kazları 8000 metre gibi inanılması güç bir yükseklikte uçabilirler. Pek çok canlı bu yükseklikte soluk bile alamaz. Bunun nedeni atmosferde yükseklere çıkıldıkça havadaki oksijen oranının azalmasıdır. Bu durum yükseklerde soluk almayı güçleştirir. Dolayısıyla atmosferin bu denli seyrek olduğu bir yükseklikte uçan kazlar, daha hızlı kanat çırpmak zorunda kalacaktır. Çok kanat çırpmak için de kazların daha çok oksijen yakması gerekecektir. Bu da kuşun işini çok zorlaştıracak bir durumdur. Ancak kazlar binlerce metre yükseklikte uçsalar da hiçbir zaman bir zorlukla karşılaşmazlar. Çünkü bu hayvanların ciğerleri, yükseklerdeki seyrek oksijenden en yüksek oranda faydalanabilecek şekildedir. Yaban kazlarının öteki hayvanlardan farklı şekilde çalışan akciğerleri, kuşların seyrek havadan normalden daha fazla enerji almalarını sağlar.

Diğer anlamları

yaban kazı

Türkçe yaban kazı kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Graugans, Wildgans

yaban kazı

Ördekler familyasından, kamışlı sularda yaşayan ve yalnız bitki ile beslenen büyük ve göçücü bir kuş, sakar meke (Anser anser).

İlgili konuları ara


Görüşler

  • eren Avatar
    eren - 2 yıl önce

    havadaki oksijen oranı hep aynıdır azalmaz sadece hava basıncı düştüğü için hava yoğunluğu azalır küçük bir yanlış ifade olmuş yukarda sanıyorum :D


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Yaban Kazı
yaban kazı