Yaban Kazı (Dayan) Çigong yaban kazlarından esinlenerek türetilmiş bir çigong çalışmasıdır. Yaban kazı çigongu günümüzde sağlık amacıyla çalışılan güçlü bir çigong sistemidir.

Yaban Kazı Çigong

Yaban Kazı (Dayan) Çigong yaban kazlarından esinlenerek türetilmiş bir çigong çalışmasıdır. Yaban kazı çigongu günümüzde sağlık amacıyla çalışılan güçlü bir çigong sistemidir.KökeniYaban kazı Daocu Kunlun sisteminden gelir. Kunlun dağları Çin'in kuzeybatısında yer alan ve Himalayardan bile daha yüksek tepelerdir. Yaklaşık 1700 yıl önce Si Dao An (Barış Yolu) (256-420 M.S.) adındaki bir keşiş tarafından geliştirildiği söylenilen Dayan Gong veya Yaban Kazı Çigongu nesiller boyunca aktarılmıştır. En son modern dünyaya sistemi tanıtan Çinli kadın çigong ustalarından Yang Mei Jun sistemin 27.nesil varisidir. Yang Mei Jun, 2002 yılında 107 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Yang Mei Jun Yaban Kazını büyük babasından 13 yaşındayken öğrenmiştir. Büyük babası ise Yaban Kazı'nı Taoist bir keşişten öğrenmiştir.

Yapılışı

Yaban Kazı Çigong'da beden hareketleriyle çinin akışı düzenlenilir. Herhangi bir ayrı veya hareketlerle yapılan nefes çalışması yoktur. Doğru hareketlerin nefesi düzenleyeceği varsayılır. Altmışdört hareketlik iki hareket dizisi vardır.Göz At

Ek Kaynaklar

  • Dr Bingkun Hu, Wild Goose Qigong 1: The First 64 Movements
  • Wen-Mei Yu,, Chi Kung: Taoist Secrets of Fitness and Longevity.


BağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar