yamuk

Yamuk, yalnız iki kenarı paralel olan dörtgen. Paralel olan kenarlarına "yamuğun tabanları", paralel olmayan kenarlarına ise "yanal kenarlar" adı verilir.

YAMUK (türkçe) anlamı
1. bir yana doğru eğik olan.
yalnız iki kenarı koşut olan dörtgen.
YAMUK (türkçe) anlamı
2. 1 . Bir yana doğru eğik olan.
3. 2 . isim
4. matematikYalnız iki kenarı paralel olan dörtgen.
5. 3 . isim
6. mecazBirine karşı yanlış davranma.
YAMUK (türkçe) ingilizcesi
1. adj. irregular
2. skew
3. skewed
4. warped
5. n. trapezium
6. trapezoid
YAMUK (türkçe) fransızcası
1. trapèze [le]
YAMUK (türkçe) almancası
1. n. Trapez

Yamuk hakkında detaylı bilgi

Yamuk, yalnız iki kenarı paralel olan dörtgen. Paralel olan kenarlarına "yamuğun tabanları", paralel olmayan kenarlarına ise "yanal kenarlar" adı verilir. == Özellikleri == * Yamuğun, yanal kenarları üzerindeki açılar bütünlerdir. m (A) + m (D) = 180°, m (B) + m (C) = 180° * Yan kenarların orta noktalarını birleştiren doğru parçasına, orta taban denir. Orta taban uzunluğu, alt ve üst tabanlarının uzunluklarının toplamının yarısı kadardır. === Yamuğun alanı === Yamuğun alanı "K" ile gösterilir. a ve b kenarlarının toplamının ikiye bölümünün yükseklik ile çarpılmasıyla hesaplanır. Formülü ise şöyledir; :K = \frac \cdot h === Orta taban ve yüksekliği === Orta taban, yamuğun iki kenarının orta noktasını birleştiren doğru parçasıdır ve "m" ile gösterilir. a ve 'b kenarlarının uzunluk ortalamaları alınarak hesaplanır. Formülü ise şöyledir; :m = \frac. Yükseklik, yamuğun tabanlarını dik olarak kesen doğru parçasıdır ve "h" ile gösterilir. a, b, c ve d kenarlarının bazı işlemlerden geçirilmesi ile hesaplanır. Formülü ise şöyledir; :h= \frac} == Ayrıca bakınız == * İkizkenar yamuk

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki yamuk maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Ikizkenar Yamuk

İkizkenar yamuk, paralel olmayan kenarları eşit uzunlukta olan yamuklara verilen isimdir.

Trapezium

Yamuk Küme veya Trapezium, Avcı takımyıldızı yönünde Orion Bulutsusu'nun kalbinde bulunan sıkı bir açık yıldız kümesidir. Galileo Galilei tarafından keşfedilmiştir.