Yaprakl��

Dişbudak yapraklı akçaağaç

Dişbudak yapraklı akçaağaç (Acer negundo), akçaağaçgiller (Aceraceae) familyasından anavatanı Kuzey Amerika olan iki evcikli bir akçaağaç türü.

çınar yapraklı akçaağaç

Çınar yapraklı akçaağaç (Acer platanoides), Sapindaceae familyasından doğal olarak Avrupa ve güneybatı Asya, Fransa ile Rusya'dan İskandinavya ve İran'a kadar yayılış gösteren akçaağaç türü. 20-30 m'ye kadar boylanan bu ağacın geniş bir tacı vardır.

Gürgen yapraklı akçaağaç

Gürgen yapraklı akçaağaç (''Acer carpinifolium''), Sapindaceae familyasından bir akçaağaç türü.

Kızılağaç yapraklı huş

Kızılağaç yapraklı huş (Betula medwediewii), huşgiller (Betulaceae) familyasından 15 m'ye kadar boy yapabilen bir huş türü. Kabuğu beyaz, tomurcuklar yapışkan ve büyükçedir.

Yaprak

Yaprak, bitkilerde fotosentez, transprasyon ve solunumun gerçekleştiği temel organlardır. Gövde ve yan dalların üzerindeki boğumlardan çıkan ve büyümesi sınırlı olan yapılardır.

Tohumsuz bitkiler

Tohumsuz bitkiler, ilkel bir gruptur ve sporla çoğalırlar. Bu bitkilerin çoğu kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi organ farklılaşmalarını belirgin olarak göstermezler. Bitkinin tümü aynı yapıda, yapraksı ya da şeritsidir ve bu yapıya "tallus" denir.

afrika menekşesi

Afrika menekşesi, Gesneriaceae familyasından ''Saintpaulia'' cinsini oluşturan saksıda sıklıkla yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı.

Defne yapraklı laden

Defne yapraklı laden (Cistus laurifolius), ladengiller (Cistaceae) familyasından 1,5-2 m boylarında küçük bir çalı türü. Sürgünler tüylü ve yapışkandır.

Madeira menekşesi

Madeira menekşesi (''Viola paradoxa''), menekşegiller (Violaceae) familyasından Madeira Adasında yetişen endemik bir menekşe türü.

Dar yapraklı sinirli ot

Dar yapraklı sinirli ot (''Plantago lanceolata''), sinirli otgiller (Plantaginaceae) familyasından yaygın bir bitki türü.