Yar�� Kurak Iklim

Karaman iklim ve bitki örtüsü

Egemen olan iklim yapısı, genelde yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve kar yağışlı olan karasal iklim yapısıdır. Yani, İç Anadolunun temel iklim yapısı, burada da görülmektedir. Ancak, ilin batı ve güneyinde, Orta Toros Dağları'nın Göksu ve kolları ta...

Mehmetbeyli, Sungurlu

Mehmetbeyli, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Çorum iline, 74 km; Sungurlu ilçesine, 31 km uzaklıktadır.

Step İklimi

Ilıman ve sıcak kuşaklarda karaların iç kısımlarında görülür. Orta Avrupa`da Asya`nın iç kısımları ve Kuzey Amerika`nın orta kısımlarında etkilidir. Yağışların büyük bölümü ilkbaharda düşer, yazlar kurak geçer. Doğal bitki örtüsü bozkırdır.

Karak Nuh

Karak (ayrıca Kerak, Karak Nuh veya Karak Noah) (Arapça: Kerak كرك), Lübnan'ın Bekaa ilindeki Zahlé ilçesinde yer alan bir köydür. Baalbek yolunda Zahle'ye

Bar (halk oyunu)

Bar Oyunları, Kuzeydoğu Anadolu'da Posof, Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır, Bayburt, Gümüşhane, Ağrı, Erzincan (Kemaliye hariç), Artvin (Hopa, Arhavi ve Borçka hariç), içine alan bölgede halkın oynadığı halk oyunlarıdır.

Oyneng Yar

Oyneng Yar (Türkçe: ''Oyna Yar/Dans Et Sevgilim'') lirik Uygur halk şarkısı. Yakın bir tarihte Alman müzik grubu Faun tarafından seslendirilmiştir.

Pernambuco

Pernambuco (Portekizce telaffuzu: /pɛʁnɐ̃ˈbuku/), Brezilya'nın kuzeydoğusunda, Atlas Okyanusu kıyısında bulunan bir eyalettir. Kuzeyinden Ceará ve Paraíba; güneyinden Alagoas ve Bahia, ve batısından Piauí tarafından çevrelenir.

Mihrî Hatun

Mihrî Hatun, (?-1506) Zeynep Hatun`la birlikte adı bilinen ilk Türk kadın şairlerindendir.

Yukarı kuark

Yukarı kuark; fizikte, Standart Model'de tanımlanan bir parçacık. +(2/3)e elektrik yükü ile, birinci kuşak kuarktır.

Garip (kuark)

Acayip, elektrik yükü -(1/3)e olan ikinci kuşak bir kuark'tır.