Yason Burnu

Yason burnu yarımadası, küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır.

Yason burnu yarımadası, küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır.

Eski Ordu-Samsun karayolu üzerindedir. Şimdiki sahil yolu (Bolaman-Efirli 42km, Kaynak: Türkiye Karayolları Yol Haritası) 10 Ocak 2008`den itibaren Turizme açılmıştır.

Yason Burnu`nun yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldiği ve en çok turist çeken bölgelerden biri olduğunu yerel gazetelerde belirten Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Günay, gecen yıl Yason Burnu`nu 90 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ettiğini söyledi. Önümüzdeki yıl bu sayının iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Fakat hala Turizm bölgesi olmadığı için bu bölgeye yatırım yapmanın olanaksız olduğu söyleniyor.

Samsun-Çarşamba havalimanına 100km, Ordu`ya 35km, Perşembe`ye 20 km `dir. Yason burnunun önü taşlık olmakla beraber, burada gemiler durabilmektedir. Yason adı, Argonotlar`la beraber burada karaya çıkan Yason`dan kalmıştır. Burunun alt tarafında `Panaya` adında eski manastır/kilise vardır. Çaytepe-Çaka sınırları içinde olan yarımada üzerindeki kilisenin adı Jason`s Church diye de bilinir.

Bu kilise, 1868`de yörede yaşayan Rumlar tarafından yaptırılmış olup, mimarisi gayet özelliklidir. Yason burnu, esasen çok eski bir yerleşim yeridir. M.S. III. yüz yılda Hıristiyanlar, Giresun`da İsa`nın doğumunu kutladıktan sonra buraya gelerek `Işıklar Bayramına` katılırlarmış.

Bu yarımada, Argonot Efsanesiyle de ünlüdür. Bu efsanenin kahramanları Truvalı olarak kabul edilirler.

Yarımada`nın hemen 300 metre batısında bir de Yalancı Yason (kadastroda: Sülü burnu diye geçer) denilen yer vardır ki, çok güzel ve oya gibi işlenmiş kıyıya sahiptir. Bölge antik dönemde bir deniz ticareti merkezi işlevi sürdürmüştür. Burada ve Yason burnu`nda 4 bin yıllık taşlar yontularak yapılmış balık havuzları bulunmaktadır. Yüzey araştırmaları kil yatakları ve eski dönemlerde seramik imalatı ve ticaretinin yapıldığını göstermektedir. Su sporları ve dalgıçlık için çok sayıda turist gelmektedir. Ayrıca define aramaya meraklı yöre halkı burada birçok kez denemeler yapmış. Bu şirin yarımada, yılda 320 gün, güneşin doğuş ve batışını seyir imkanı verir. Ayrıca, yarımadanın kıyıları tamamen deniz kabukları ile adeta süslenmiştir. Buradan Ünye burnu görülebilir.

Zaman içinde iyice yıkılmaya yüz tutan Kilise, eski Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu`nun 2004 yılında restorasyon çalışmaları ile aslına en uygun biçimde onarılmıştır. Kubbesi sadece Osmanlı tarzıdır.

Maalesef kacak yapılar her gecen gün bu arkeolojik SIT alanda sıkça görülen bir olgu olmuştur. Yason burnu üzerindeki Rum kilisesi, Karadeniz bölgesinde deniz kenarında olan tek kilisedir.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Yason Burnu ilgili konular

 • Ordu ili tarihi eserler ve turistik yerler

  Ordu tabiî güzellikleri, târihî eserleri, güzel kıyıları, içme ve kaplıcaları ile şirin bir ilimizdir. İbrâhim Paşa Câmii: 1800 senesi
 • Perşembe, Ordu

  Perşembe, eski ismi Vona, Ordu ilinin bir ilçesi, Vona Yarımadasında yer alır. Perşembe, uzun zaman Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmıştır.
 • İason

  İason (Yunanca Ιάσων), Yunan mitolojisinde altın postu arayan Argonotların önderidir.
 • Aziziye, Perşembe

  Ordu'ya 25 km, Perşembe'ye 15 km uzaklıkta olup yaklaşık 200 nüfuslu bir köydür. Yerlileri tarafından Çaka (veya Caka) olarak da bilinir.
 • Yason

  Yason Burnu yarımadası, doğal görünüme sahip bir yarımadadır. Eski Ordu-Samsun karayolu üzerindedir.
 • Yason burnu

  Yason burnu yarımadası, küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır.
 • Mayıs Yedisi

  Mayıs Yedisi. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Giresun-Bulancak, Ordu-Ünye ve Trabzon-Beşikdüzü gibi ilçeleri kapsayan bölgede Rumi takvime göre M
Yason Burnu
Yason burnu