Yasuo Fukuda

Yasuo Fukuda|福田 康夫|Fukuda Yasuo}} (d. 16 Temmuz 1936), Japonya'nın 91. başbakanı ve Japonya Liberal Demokrat Partisi başkanı. Shinzō Abe'in başbakanlıktan istifa etmesi üzerine başbakan seçilmiştir. 1959'da Waseda Üniversitesi'nden Ekonomi derecesiyle mezun olmuştur. Babası Takeo Fukuda 1976 ile 1978 yılları arasında Japonya başbakanıydı.

16 Temmuz 1936'de Gunma ilin Takasaki kentinde dünyaya geldi. Waseda Üniversitesi Siyaset-İktisad bölümünden mezun olduktan sonra Maruzen Petrol şirkettinde 17 yıl çalıştı.

40 yaşındayken babası Takeo Fukuda'nın veliahtı düşünülen ağabeyinin ölümünden dolayı annesi ve destekçilerinin talebiyle 'isteksizce' şirketteki işini bırakarak siyaset dünyasına girdi.

14 yıldır babası Takeo Fukuda'nın özel kalemliğini sürdürdükten sonra 1990 tarihli 39cu genel seçiminde Gunma İli 4cü seçim bölgesinden milletvekili seçildi.

İkinci Mori hükumetinde Başbakanlık özel kalem müsteşarı oldu ve Koizumi hükumetinde de aynı görevi sürdürdü. Ancak kendisinin daha önce sosyal sigorta ödeneklerini yatırmamış olduğu ortaya çıkınca görevinden istifa etti.

Eylül 2007'de Şinzo Abe'nin ani istifasından sonra LDP Başkanlık seçiminde Taro Aso ile yarışarak kazandı ve hem LDP'nin 22ci Başkanı ve Japonya'nın 91ci Başbakanı oldu.

} }

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.