--}}

Yavuz Çetin

Yavuz Çetin (``Altın Çocuk``) (1970 - 2001), Türk müzisyen, gitarist.1970 yılında Samsun`da doğdu.

{{Ünlü| adı=Yavuz Çetin| Resim=| Doğum tarihi=1970| Ölüm tarihi=15 Ağustos 2001| Doğduğu ülke=Türkiye| Meslek=Müzisyen| }}

Yavuz Çetin (``Altın Çocuk``) (1970 - 2001), Türk müzisyen, gitarist.

1970 yılında Samsun`da doğdu. Babası Erdal Çetin`in gazeteci olması nedeniyle çocukluğu Türkiye`nin çeşitli yerlerinde geçti.

14 yaşından itibaren Hasan Cihat Örter`den blues ve rock gitar dersleri almaya başladı. 1985 yılında akustik gitar çalmaya başladı. Daha sonra elektro gitar ile tanışır. Ortaöğrenimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi`nde tamamladı. Lisedeki okul arkadaşı olan Ercan Saatçi ile yaptıkları ``I Will Cry`` adlı şarkı ile Hey dergisinin yarışmasını kazandı. Marmara Üniversitesi Müzik bölümünü kazandı.

1991 yılında İstanbul`da Batu Mutlugil, Kerim Çaplı ve Sunay Özgür ile Blue Blues Band adlı grubu kurdu. 1996 yılından ölünceye kadar Mazhar Fuat Özkan`ın gitaristliğini yaptı. Mazhar Fuat Özkan ile birlikte turnelere katıldı, konserlere çıktı. Teoman, Kıraç, Sibel Tüzün, Soner Arıca, Göksel ve Acil Servis gibi sanatçı ve grupların da bazı albümlerinde katkıları oldu. Göksel`in ``Sabır`` adlı parçasında Türkiye`de ilk defa talkbox kullanan gitaristi oldu.

1997 yılında Ercan Saatçi prodüktörlüğünde çıkarttığı İlk adlı albümünü piyasaya sürdü albümün dağıtımında ve dinleyiciye ulaşmasında yaşanan problemler albümün hakettiği ilgiyi görmesini engelledi. Bu arada eşinden ayrılmasına, geçirdiği depresyona, şehir hayatının yorucu temposuna daha fazla dayanamadı ve 15 Ağustos 2001 tarihinde İstanbul Boğaziçi Köprüsü`nden atlayarak hayatına son verdi. Ölmeden önce kayıtlarını tamamladığı Satılık adlı albümü ölümünden sonra piyasaya sürüldü.

Propaganda filminin sondtrack albümünde de Erkan Oğur`la Dünya isimli parçayı beraber çaldılar. Ayrıca 2002 yılında İlk albümüne " I Will Cry Again" ve "Dünya" şarkıları Ercan Saatçi tarafından eklenerek tekrar piyasaya sürüldü

Albümleri

İlk (Stop Productions) (1997)
 1. Erkeğin Olmak İstiyorum
 2. Bilmem Neden İnat Ettin
 3. Sahil
 4. Bodrum Gecesi Yüzünden
 5. Kimse Bilemez
 6. Gecenin Rengi
 7. Ağlamayı Sevmem
 8. Çok İstiyorum
 9. Onun Şarkısı
 10. Hisset Beni
 11. Fanki Tonki Zonki (Enstrümantal)
 12. Dünya


Satılık (Tmc Müzik) (2001)
 1. Cherokee
 2. Benimle Uçmak İster misin?
 3. Oyuncak Dünya
 4. Bul Beni
 5. Sadece Senin Olmak
 6. Yaşamak İstemem
 7. Kurtar Beni
 8. Köle
 9. İstanbul`a Ait
 10. Herşey Biter


Linkler

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.