yayla

Yayla yüksek yerlerdeki derin akarsu vâdileriyle yarılmış düzlükler hâlinde bir coğrafik yeryüzü şekli. Yükseklikleri beş yüz metreden birkaç bin metreye kadar çıkabilir. Meselâ memleketimizdeki Erzurum-Kars yaylasının yüksekliği 2000 metre civarında (1800 m) olmasına rağmen Orta Asya’da bulunan Pamir Yaylasının yüksekliği 4000 m civarındadır. ...

YAYLA (türkçe) anlamı
1. 1 . Akarsularla derin bir biçimde yarılmış
2. parçalanmış
3. üzerinde düzlüklerin belirgin olarak bulunduğu
4. deniz yüzeyinden yüksek yeryüzü parçası
5. plato
6. Geceleri yaylalar ayaz olur
7. adamı üşütür.- M. Ş. Esendal.
8. 2 . Dağlık
9. yüksek bölgelerde
10. kışın hayat şartları güç olduğu için boş bırakılan
11. yazın havası iyi ve serin olan
12. hayvan otlatma veya dinlenme yeri.
YAYLA (türkçe) anlamı
13. (Türkçe) Kadın ismi - Deniz yüzeyinden yüksek
14. yaz mevsiminde oturulan serin ve yüksek yerler.
YAYLA (türkçe) ingilizcesi
1. n. plateau
2. platform
3. tableland
4. woldn. Archer
5. Sagittariusn. arc
6. arch
7. bow
8. coil
9. coil spring
10. release
11. spring
12. string
YAYLA (türkçe) fransızcası
1. plateau [le]
YAYLA (türkçe) almancası
1. n. Ebene
2. Hochebene
3. Hochfläche
4. Plateau
5. Tafelland

Yayla hakkında bilgiler

Yayla yüksek yerlerdeki derin akarsu vadileriyle yarılmış düzlükler halinde bir coğrafik yeryüzü şekli. Yükseklikleri beş yüz metreden birkaç bin metreye kadar çıkabilir. Mesela memleketimizdeki Erzurum-Kars yaylasının yüksekliği 2000 metre civarında (1800 m) olmasına rağmen Orta Asya’da bulunan Pamir Yaylasının yüksekliği 4000 m civarındadır.

Yaylayı parçalayarak bir ağ gibi saran akarsu vadileri arasında kalan düz veya az eğimli yayla parçaları, vadilerin derinleşerek ve yayılarak genişlemesiyle daralır ve yayla dağlık-tepelik bir şekil alır.

Yaylaların meydana gelişleri değişik şekillerde olur. Bazı yaylalar, volkanlardan püsküren lavların meydana getirdiği tabakaların akarsular tarafından yarılmasıyla ortaya çıkar. Bu tip yaylalara Kuzey Amerika’da rastlanır. Diğer bir şekil ise aşınma neticesinde deniz seviyesine kadar alçalan düzlüklerin jeolojik hareketlerle tekrar yükselerek akarsular tarafından yarılmasıdır. Bazıları ise dağlar arasında meydana gelmiş olan geniş yatay düzlüklerin yine akarsu vadilerince yarılarak parçalanmasıyla ortaya çıkar.

Yayla, coğrafik bir yüzey şekli olması yanında memleketimizde değişik manalarda da kullanılır. Mesela yazın hayvan otlatmak için çıkılan dağlık ve ormanlık bölgelerdeki yüksek, düz, otluk yerlere yayla dendiği gibi; dinlenme, tatil yapma gayesiyle çıkılan yüksek yerlere, hatta şehir gibi yerleşim yerlerindeki yüksek kısımlarda bulunan mahallelere bile yayla adı verilir. Şehir ve köylere göre daha serin ve yağışlı olan bu tip yaylalar hayvancılığın gelişmesinde büyük fayda sağladığı gibi, bu yerlerde yaşayan ahaliye ekonomik destek de sağlar. Memleketimizde sayılamayacak kadar çok olan bu yaylaların dinlenme, turizm gayesiyle kullanılan ve mahalle niteliğinde olanları turizm tatil köyleri haline gelmekte hatta geçici yerleşim yeri olmaktan çıkıp daimi ikametgah yerleri olmaktadır.

Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerinde yaylalara rastlamak mümkündür. Giresun-Akçalı köyü Tarsus-Namrun, İskenderun-Soğukoluk ve Belen, Kemaliye-Sarıçiçek ve Munzur, Artvin-Kafkasör, Ordu-Çambaşı, Kaş-Gömbe, Mersin-Fındıklıpınar, Kadirli-Maksutoğlu, Muğla-Karabağ yaylaları ülkemizin meşhur yaylalarındandır.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Atilla Yayla

Atilla Yayla (d. 3 Mart 1957) son dönem Türk düşüncesi içinde önde gelen entelektüel ve fikir adamlarındandır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi`nden lisans (1980), yüksek lisans (1982), doktora derecesi aldı (1986).

Bin Yayla

Bin Yayla (Fransızca: Mille Plateaux, İngilizce: A Thousand Plateaus) (1980) Fransız filozof Gilles Deleuze ve psikanalist Felix Guattari tarafından yazılmış bir kitaptır. Bu iki yazarın beraber yazdıkları ve başyapıtları olarak kabul edilen Kapitalizm ve Şizofreni adlı eserlerinin ...

Büyük Yayla

Büyük Yayla Çankırı`ya 28 km. mesafede, Çankırı`nın kuzey doğusunda yerleşmiş olan Yapraklı İlçesi, Büyük Yayla mevkiisi ile turizm potansiyeli içinde özel bir öneme sahiptir. İlçenin kuzeyinde yer alan Yapraklı Dağları üzerinde çok geniş bir alana yayılmış olan ...

Serdar Yayla

Serdar Yayla, bağlama ile jazz ve klasik müzik yapan bir sanatçıdır. Ankara`da doğmuştur. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Halen Almanya`nın Köln şehrinde yaşamaktadır.

Yayla, Bahçelievler

Yayla, İstanbul`un Bahçelievler ilçesinin merkezinde bir semt. Bahçelievler metro istasyonundan başlayıp Basınsitesi, Ünverdi, UEFA Meydanı arasındaki alanı kapsar. Yoğun bir iş ve yerleşim merkezi oluşunun yanında Kadir Has Üniversitesi hazırlık bölümü, Anadolu Meslek Yüksek ...

Yayla, İstanbul

Yayla, İstanbul'un Bahçelievler ilçesinin merkezinde bir semt. Bahçelievler metro istasyonundan başlayıp Basınsitesi, Ünverdi, UEFA Meydanı arasındaki alanı kapsar.

Yayla (Coğrafya)

Yayla, yüksek yerlerdeki derin akarsu vadileriyle yarılmış düzlükler halinde bir coğrafik yeryüzü şekli. Yükseklikleri beş yüz metreden birkaç bin metreye kadar çıkabilir. Mesela Türkiye`deki Erzurum-Kars yaylasının yüksekliği 2000 metre civarında (1800 m) olmasına rağmen ...