Yayladağı, Hatay

Yayladağı, Hatay'a bağlı ilçedir ve Türkiye'nin coğrafi olarak en güneydeki ilçesidir. 36°- 42° paralelleri arasındaki Türkiye'nin 36'ncı paraleline yakındır.

Yayladağı, Hatay`a bağlı ilçedir ve Türkiye`nin coğrafi olarak en güneydeki ilçesidir. 36°- 42° paralelleri arasındaki Türkiye`nin 36`ncı paraleline yakındır. İlçe nüfusu 7.717; belde ve köylerle birlikte toplam nüfusu 27.654`tür ``(2000 yılı Nüfus Sayımı; DİE Kaynaklı, Hatay Valiliği)`` Yayladağı sınır kapısı ve gümrüğü Türkiye`nin Suriye`ye açılan kara kapılarındandır. Komşu ilçeleri;Altınözü, Samandağ ve merkez ilçe Antakya`dır.

Tarihçesi

İlçe merkezinin 9. ve 10. yy`da kurulduğu sanılmaktadır. Avar Türkleri`nden Savcılar Boyunun başı Kasım Bey bu toprakları Bizans`tan alıp bir cami ile okul yaptırmıştır. Kasım Bey Cami bugüne kadar ulaşmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ilçeye Ordu-Muradiye isimleri verilmiştir. Yavuz Sultan Selim döneminde bu bölgeye Türkleri yerleştirmiştir. Yavuz Sultan Selim Mısır Seferi dönüşünde burada ordusu ile birlikte konakladığı için buraya “ordu” denilmiştir. 1918`de İngilizler, daha sonra Fransızlar tarafından işgal edilen Hatay, 1938`de Bağımsız Hatay Cumhuriyeti`ne kavuştu. 1940`da adı “Ordu” ile karıştığı için “Yayladağı” olarak adı değiştirildi. Bu adı “Yayladağı” isimli dağından almıştır. Hatay`ın kurtuluş günü olan 23 Temmuz`u Yayladağı`da kurtuluş günü olarak kutlar.

Coğrafyası

Yayladağı ilçesi Hatay`ın güneyine düşmektedir. İlçenin doğusunda Türkiye-Suriye sınırı bulunur. Kuzeybatıda Samandağı, kuzeyde Antakya ile komşudur. Alanı 366 km²` dir. denizden yüksekliği ise 450 m`dir. İlçenin Nüfusu: İlçenin merkez nüfusu 6432`dir. köyleri ile beraber 26.432 kişidir.

İdari durumu

Yayladağı İlçesi`nin iki bucağı vardır. Bunlar Kışlak ve Yeditepe`dir. 30 tane köyü vardır. Kışlak Bucağı ilçeye 18 km uzaklıktadır. Yeditepe Bucağı ise ilçeye 11 km uzaklıktadır. İlçenin merkezinde üç tane mahalle vardır. Güneyde Çamaltı Mahallesi, Kuzeybatıda Dutlubahçe Mahallesi, Kuzeydoğuda Kurtuluş Mahallesi.

Nüfus

İlçenin merkez nüfusu 7.7130`dir. Köyleri ile beraber 26.432 kişidir.

İklimi

İlçede Akdeniz İklimi görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar yağışlı ve ılıktır. Bölge yüksek ve dağlık olduğu için kar yağışı görülür. Hatay`ın diğer ilçelerine göre daha serindir.

Bitki Örtüsü

Genelde çam, sandal e meşe ağaçlarından oluşan ormanlar yer kaplar. Ormanların olmadığı yerlerde makiler hakim durumdadır. Defne, kekik, zakkum, sumak, keçiboynuzu, kızılcık, atlas çiçeği ve mor menekşeler bulunur.

Tarım

İlçede bulunan arazinin 96.510 dekarı tarım alanı geri kalanı kayalık ve ormanlıktır. Ekilen alanda 15 bin dekar zeytin, 15 bin dekar sebze, 42 bin dekar hububat, 9 dekar meyve, 8 dekar tütün, 5 dekar baklagiller ve 250 dekar bağ bulunur. İlçe arazisi dağlık ve verimsiz olduğu için modern tarım gelişmemiştir. Tarım araçlarından karasaban kullanılır. Son yıllarda Pulluk ve traktör sayısı artmıştır. Sulu tarım gelişmemiştir. Kaynak çevrelerinde meyve ve sebzeler genellikle yer kaplar. Arazi dağlık ve kıraç olduğundan verim düşüktür. Hububat verimi de düşüktür. Genelde gelir kaynağı tütün, defne yağı, zeytin ve meyvedir.

İlçenin Aldığı ve Sattığı ÜrünlerTütün, zeytin, zeytin yağı, ceviz, defne yağı, peynir, tereyağı, deri ve incir satar. Buna karşılık ev ve giyim eşyaları,hububat,hazır yiyecek maddeleri satın alır. Beslenme: Bulgur, tarhana, et, mercimek, fasulye, peynir, süt, yoğurt, çökelek, sebze ve meyve tüketilir.

Hayvancılık

En çok keçi beslenir. Daha sonra sığır gelir. Koyun az da olsa beslenir. Kümes hayvanı ve binek hayvanları da beslenir. İlçede

Sağlık

İlçede sağlığı tehdit edici bulaşıcı hastalık yoktur. İlçe merkezinde bir tane sağlık ocağı, hükümet tabipliği, kışlak Karaköse şakşak ta da birer tane sağlık ocağı bulunur. Yine ilçe merkezinde bir diş polikliniği ve iki eczane vardır.

Eğitim

Merkezde bir Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, 3 ilköğretim Okulu, Mustafa Kemal Üniversitesi`ne bağlı 1 meslek yüksek okulu, 2 Lise, Kız Meslek Lisesi ve Halk Eğitim kursları vardır. Okullar Atatürk İlköğretim Okulu Mehmet Akif İlköğretim Okulu Yavuz Selim İlköğretim Okulu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Yayladağı Lisesi İmam Hatip Lisesi Kız Meslek Lisesi Okuma oranı düşüktür. Okulsuz köy olmayıp, okullardaki öğretmen eksikliği vekil öğretmenlerle giderilmektedir.

Engebeler

Yayladağı İlçesi bütünüyle dağlık bir araziden oluşur. İlçenin doğusunda Yayladağı, batıda Kel dağı, güneyde Salcan Dağı, kuzeyde Ziyaret Dağı bulunur. Araplar Dağı, Ayvacık Dağı, Oğlakçı ve Mezere Yaylaları bulunmaktadır. Dağlar arasında vadiler ve küçük düzlükler yer alır. Akdeniz kıyıları kayalık ve diktir. İlçenin en yüksek dağı Keldağı`dır (1739). Akarsular En önemli akarsuyu Kureyşi Deresi`dir. Suriye topraklarına geçip Akdeniz`e dökülür. İlçe merkezinde içme suyu Karapınar ve Gökmeryem kaynaklarından sağlanır.

Ulaşım

Uluslar arası E-5 yolu Yayladağı`ndan geçer. Türkiye- Suriye kapısına 5 km uzaklıktadır. Antakya`ya 51 km uzaklıktadır. Yaşayış ve Geçim Kaynakları: Geçim kaynağı tarımdır. Az da olsa küçük esnaflık, çanak-çömlek yapımcılığı ve testicilik yapılır. Merkezde 150 kişinin çalıştığı tütün işletme evi bulunmaktadır. Dışarıya göç veren bir ilçedir. Özellikle hasat döneminde Amik ve Çukurova`ya pamuk işçisi olarak giden fazladır.

Tarihi Eserler

Merkezde 1000 yıllık Kasım Bey Camii, 500 yıllık Hacı Hüseyin Camii, Romalılardan kalma birde köprü vardır. Kel Dağı`nda Barlahan Kilisesi, Ayışığı Köyü`nde Kızlar Sarayı ve Çabala Köyü`nde de bir kilise vardır.karacurun köyünde taş devrinden kalma oymalı mağara vardır-Olgunlar köyünde de kilise kalıntıları vardır

Turizm

Tarihi eserlerin tanıtımı iyi yapılamadığından turizm gelişmemiştir. Turistler sınır kapısından geçmek için gelirler.


İlgili konuları ara


Görüşler

  • cemal cansız Avatar
    cemal cansız - 2 yıl önce

    tarhana tüketilir demişsiniz ne alaka anlayamadım


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Yayladağı, Hatay
Yayladağı, Hatay